Pobočku zkrachovalého oděvního gigantu OP Prostějov v Jeseníku letos v létě koupila švédská firma Cavaliere, pro kterou zdejší závod v minulosti vyráběl. Pod taktovkou nového majitele prodělává v těchto týdnech závod masivní renovaci.

„Investovali jsme zde hodně peněz, abychom vytvořili továrnu se špičkovými technologiemi na vysokém evropském standardu," vysvětluje Jan Frick, jednatel firmy Tex Trading Cavaliere a zároveň majitel jesenického závodu.

Budovu továrny řemeslníci osadili novými okny, výrobní prostory a sklady osvětlují nové zářivky. Rozvody páry a vakua vedou pod stropem, díky čemuž bude možné přesouvat stroje z místa na místo podle potřeby.

Ze stropu visí i topné panely, které vyrobila jesenická firma. „Snažíme se do rekonstrukce zapojit co nejvíce místních lidí," říká Jan Frick, který v polovině prosince Jeseník osobně navštívil. Deníku při této příležitosti poskytl exkluzivní rozhovor.

Proč jste se rozhodl rozjet výrobu v Jeseníku?
V OP Prostějov jsme vyráběli od roku 1978. Poté, co zbankrotovalo, jsme produkci přesunuli do Turecka. Víme, že v Jeseníku jsou kvalifikovaní lidé, kteří vyrábí kvalitní výrobky. To je důvod, proč jsme se chtěli vrátit zpět.

Jak dlouho trvalo, než vaše firma tento závod získala?
Byl to přibližně dvouletý proces. S insolventní správkyní jsme dlouze diskutovali, jak to udělat, abychom dosáhli dobré ceny pro nás i pro ně.

Víte již přesně, kolik lidí zde v lednu zahájí výrobu?
Začneme zde patnáctého ledna s třiceti lidmi. Chystáme se začít s jednoduchou produkcí. Víte, že závod dva roky nefungoval. Nyní musíme lidi znovu zaučit. Také sem z Itálie přesuneme naše techniky, aby zaměstnance zaučili za účelem zvýšení kvality. Myslím si, že na konci příštího roku bychom mohli mít k padesáti zaměstnancům. Bude záležet na tom, jak rychle se podaří zvýšit kvalitu produktů.