Jednou z pořadatelek události byla i Gabriela Jančíková, učitelka a zároveň místostarostka města.

„Díky módě byla doba, v níž založili naši školu, neskutečně krásná. Zároveň ale velmi těžká. Na rozdíl od té současné," sdělila publiku, které se sešlo na Tyršově náměstí.

Dostavil se také ředitel školy. Dojel v drožce, oblečený ve fraku a cilindru a zdůraznil, že učebny jsou moderně vybavené tabulemi, učebnicemi a na dvoře jsou dokonce toalety.

Většinu dopoledne však nezabraly proslovy ale zpěv. Své dovednosti přišli ukázat například žáci ze zdejší umělecké školy či mužský pěvecký sbor Orlice.

„Těšila jsem se na vystoupení dětí. Už jsem byla na středečním programu v tělocvičně. Akce je to podle mě pěkná, poctivě připravená," řekla Naďa Voráčová.

Také plánovaný sraz rodáků se nakonec některým lidem původem z Plumlova splnil. Našli zde tak své bývalé spolužáky či sousedy. Mnohdy po letech.

„Je to zde hezké, doufala jsem, že se nás pár sejde. A skutečně se tak stalo," sdělila Anna Perdochová.

Podle svých slov na stoletou školu sama chodila. „Mám na ni po letech vesměs dobré vzpomínky," dodala s tím, že jediným stínem akce je horké počasí.

Oslavy však sobotním dopolednem nekončily. Lidé mohli zajít na mši, po obědě pak na řemeslný jarmark nebo vylézt na kostelní věž.