O přijetí celkem usilovalo 175 dětí, což je o osmdesát méně než před rokem.

„Obecně se dá říci, že k zápisům přišlo méně dětí než loni. Na druhou stranu jich také méně odcházelo do prvních tříd," řekl tiskový mluvčí Městského úřadu Hranice Petr Bakovský.

Nepřijaté děti?

Skutečností, které způsobily nepřijetí téměř šedesátky malých dětí, je několik. U zápisu například neuspěly děti, které ani v září nebudou mít tři roky. Přijaté většinou nebyly také ty, které nemají trvalé bydliště v Hranicích, nebo děti, jejichž rodiče nemají zaměstnání či jsou na rodičovských dovolených.

„Z toho vyplývá, že děti zaměstnaných rodičů z Hranic, které budou v září starší tří let, by měly být přijaty všechny," informoval Petr Bakovský.

Město nyní spoléhá také na některé okolní vesnické školky, ve kterých je stále několik volných míst. Někteří neúspěšní žadatelé by právě tam mohli své dítě umístit.

„Víme například, že Mateřská škola v Teplicích nad Bečvou, které s Hranicemi sousedí, hlásí šest volných míst," doplnil mluvčí.

Hranická radnice nepředpokládá, že v příštích letech by počet nepřijatých dětí měl být vyšší než letos. Opírá se přitom o demografický vývoj, který je v Hranicích z hlediska přijímání do mateřinek příznivý. Počet narozených dětí totiž v posledních letech klesá. Po zápisech do mateřských škol v loňském roce nebylo přijato celkem 110 dětí, což bylo za poslední čtyři roky zdaleka nejvíce. Nespokojení rodiče později kvůli tomu sepsali i petici.