Na internetových stránkách Českých drah lze najít stovky objektů a pozemků, které jsou nabízeny k prodeji. Další balík nemovitostí a parcel se České dráhy snaží pronajmout.

„Nemovitosti se snažíme přednostně nabízet městům a obcím pokud mají v blízkosti nádražních budov investiční plány, například v podobě dopravních  terminálů. Bytové jednotky nabízíme přednostně nájemcům, následně pak ostatním zájemcům. Dá se  říci, že je zájem o bytové jednotky a o skladové prostory, ale hodně záleží na lokalitě a místní poptávce," uvedla mluvčí Českých drah pro oblast Střední Moravy Kateřina Šubová.

V okrese Šumperk lze například koupit obytný dům v Bludově, který se nachází  blízkosti tratě. Dům jehož stav je avizován jako dobrý,  má dvě bytové jednotky a České dráhy ho nabízejí za cenu 675 tisíc korun. Další bytové domy, kterých se dráhy snaží zbavit, stojí také v Šumperku, Zábřeze i Mohelnici, cena ale u všech zatím uvedena není.

Zajímavou raritou jsou ale samotné nádražní budovy, které jsou na prodej ve Zlatých Horách a ve Vidnavě.  Obě stojí v koncových železničních stanicích, do Vidnavy už ale vlak od konce roku 2010 nezajíždí. Byt na zdejším nádraží je obydlený, v budově se nachází také obecní muzeum.

Ve Zlatých Horách představitelé města se zástupci drah už jednali. Město ale dosud nezná cenu, za jakou by České dráhy budovu prodaly. Zatím pro ni nemá ani využití.

„Zastupitelé mě pověřili jednáním, jaká by byla kupní cena. Zatím ale nepadlo rozhodnutí, že bychom budovu nabyli," řekl starosta Zlatých Hor Milan Rác. Celá záležitost je tak zatím otevřená.

V nádražní budově se nachází dva opuštěné byty, objekt ale podle Ráce není ve zcela dobrém stavu. „Byla by třeba jeho finančně náročná rekonstrukce," podotkl zlatohorský starosta.

Přesně opačná situace ale nastala ve Starém Městě, kde se naopak město snaží nádražní budovu koupit, ale České dráhy se ale k jejímu prodeji už řadu let nemají. Objekt je přitom zcela zchátralý, dráhy do zásadních oprav neinvestují. Nádraží je přitom v turisticky zajímavé oblasti poměrně frekventované.

„Pokud bychom budovu koupili, opravili bychom ji a rozšířili další služby, například o půjčovnu a úschovnu kol. Takto ale obec nemůže investovat do cizího majetku. Bohužel, o koupi s Českými drahami jednáme už téměř deset let a zatím žádný posun nenastal," konstatovala starostka Starého Města Vlasta Pichová.