„Postavili jsme to hlavně pro místní a jsme zklamaní, že o to není takový zájem," uvedl místostarosta obce Vladimír Smička. Podle průzkumu, který si vedení obce nechalo před stavbou udělat mezi lidmi, měly o bydlení zájem desítky lidí.

„Zhruba pětašedesát lidí se vyjádřilo, že by v něm bydlelo," spočítal Vladimír Smička.

Zatímco ve Vrbátkách mají problém s naplněním domu s pečovatelskou službou, v Prostějově na umístění čekají desítky lidí.

„V současné době je umístěno v domech s pečovatelskou službou 338 lidí, na stole však máme 252 žádostí," nechala se slyšet Alena Rašková.

Dům s pečovatelskou službou zkolaudovala ve Vrbátkách v červenci. Má sloužit seniorům a imobilním lidem, kteří potřebují pomoc ostatních. Zatím v něm našlo útočiště pět klientů.

„V tuto chvíli máme obsazených pět bytových jednotek z celkových osmi. Jsou to starší lidé, přičemž čtyři klienti jsou z naší obce," spočítal místostarosta Vrbátek.

Co dům nabízí?

Dům na okraji obce nabízí šest jednopokojových a dva dvoupokojové byty.

„V každém bytě je předsíňka, koupelna, sociální zařízení, kuchyňský kout a vestavěné skříně. Klienti si mohou dovézt vlastní nábytek. Zároveň máme sjednanou pečovatelskou službu s prostějovskou Charitou, kterou mohou lidé využít," popsal Vladimír Smička.

Zároveň dodal, že obec musí všechny byty obsadit nejpozději do poloviny února.

„Je to podmínka dotačního titulu. Kdybychom je neobsadili, museli bychom vrátit dotace v řádech milionů korun," řekl místostarosta obce.

Podle průzkumů se zvyšuje průměrný věk lidí, s čímž jsou spojené i zdravotní problémy. Sociální služby tak budou stále více potřeba. „Pomalu nám začínají do důchodů dospívat silné poválečné ročníky a musíme se připravit na to, že budou potřeba hlavně domy s pečovatelskou službou, domovy důchodců či asistenční služby, zároveň se budou zvyšovat nároky na důchody i lékařské služby," potvrdila náměstkyně primátora Alena Rašková.