Zatímco exnáměstkyně primátora a současná zastupitelka za ČSSD se o hlasy Olomoučanů na podzim už ucházet nebude, lidovecký radní má podporu vedení městské organizace KDU-ČSL a na kandidátce zatím zůstává.

Bývalá radní Hana Kaštilová Tesařová se sama rozhodla, že v podzimních komunálních volbách už znovu za sociální demokracii kandidovat nebude.

„Hlavním důvodem byla právě vlekoucí se kauza ohledně prodeje učiliště. Jsem ráda, že se to za ty roky dopracovalo tak daleko, že rozhodne nezávislý orgán," poznamenala Hana Kaštilová Tesařová.

Dostál: S odstoupením nemám problém

Současného neuvolněného radního a zároveň odhadce Jana Dostála vedení městské organizace KDU-ČSL podporuje.

„Jsme přesvědčeni o tom, že chybu ve znaleckém posudku neudělal. Podpořili jsme kolegu tím, že je na třináctém místě kandidátní listiny," uvedl lídr KDU-ČSL Ladislav Šnevajs s tím, že se nejedná o pozici, která v novém funkčním období umožní Janu Dostálovi zastávat nějakou významnou funkci.

„Jeho znalosti chceme využít, pokud k tomu budeme mít příležitost a dostaneme mandát od voličů," řekl Ladislav Šnevajs s tím, že Jan Dostál na kandidátce dál zůstává.

„Původně jsem už také kandidovat nechtěl. V případě, že teď kolegové změní názor, nemám s odstoupením sebemenší problém. Budu jejich rozhodnutí stejně jako dosud respektovat," uvedl Jan Dostál.

Bývalé polygrafické učiliště na třídě Svobody v Olomouci. Kvůli prodeji domu obžalovali bývalou náměstkyni primátora Hanu Kaštilovou Tesařovou a odhadce Jana Dostála

Bývalé polygrafické učiliště na třídě Svobody v Olomouci. Kvůli prodeji domu obžalovali bývalou náměstkyni primátora Hanu Kaštilovou Tesařovou a odhadce Jana Dostála
Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Primátor: Koalice neoslabila

Olomoucký primátor Martina Majora (ODS) se nedomnívá, že došlo k oslabení koalice.

Je překvapený tím, jak dlouho se už prodej bývalého polygrafického učiliště vyšetřuje a k soudu se dostane téměř po třech letech.

„Věřím, že hlavní líčení bude nařízeno co nejdříve, abychom se ještě do voleb dozvěděli, jak celou věc vidí soud. Znaleckých posudků totiž bylo zpracováno už několik a každý z nich stanovil hodnotu nemovitosti úplně jinak," poznamenal primátor.

Škoda okolo 6 milionů 

Odhadce Jan Dostál vyčíslil ve znaleckém posudku z roku 2008 hodnotu bývalého polygrafického učiliště na třídě Svobody na 32 milionů korun.

Tehdejší náměstkyně primátora Hana Kaštilová Tesařová měla mít k dispozici také druhý výhodnější posudek s vyšší cenou, toho se však údajně nedržela. Měla tím město při prodeji domu připravit o několik milionů korun.

Před rokem byla škoda vyčíslena na více než 13 milionů, postupně se však snížila.

„Policie si nechala vypracovat posudek u renomovaného znaleckého ústavu. Městu měla vzniknout nižší škoda, pohybuje se okolo šesti milionů korun," upřesnil žalobce Daniel Němec z Okresního státního zastupitelství v Olomouci s tím, že obžalobu na Hanu Kaštilovou a Jana Dostála podal v polovině minulého týdne.

Policie vycházela ze zpráv médií

Exnáměstkyně se měla dopustit trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušení povinností při správě cizího majetku, neuvolněný radní čelí obvinění z trestného činu křivá výpověď a nepravdivý znalecký posudek.

Haně Kaštilové hrozí v případě prokázání viny a odsouzení trest od tří do deseti let vězení, Janu Dostálovi od dvou do deseti let za mřížemi.

Trestní oznámení na oba ale nepodalo město, nikdo z Olomoučanů ani bývalých zaměstnanců magistrátu.

„Policie tehdy vycházela z novinových článků, které byly zveřejněny při projednávání prodeje Edelmannova paláce u Okresního soudu v Olomouci a skutečnosti v nich uvedené postupně prověřovala," poznamenal státní zástupce Daniel Němec.