Jediným účinným bojem proti přemnoženým holubům, kteří se usídlili na střechách a půdách přerovských domů, je jejich likvidace.

„Ve městě proto v těchto dnech probíhá sběr vajec a mláďat. Podle statistik z minulých let se dá předpokládat, že k likvidaci půjde zhruba stovka vajíček a sedmdesátka narozených jedinců," upřesnil vedoucí odboru majetku přerovského magistrátu Zdeněk Vojtášek.

Pracovníci odborné firmy se budou po půdách pohybovat ve čtrnáctidenních intervalech až do 15. září s jediným cílem – najít co nevíce mláďat a vajíček.

„Po tomto datu až do 10. prosince budou odchytávat pouze dospělé jedince," doplnil.

Dospělých holubů odchytí specializovaná firma mnohem více.

„Jen v loňském roce zlikvidovala 934 holubů, což je nejvíce v historii odchytů. Pro srovnání – v roce 2004, odkdy tyto služby evidujeme, jich bylo 493. V průměru je ale odchyceno a odborně usmrceno zhruba 600 dospělých jedinců," doplnil.

Sběr vajíček a mláďat se v Přerově provádí na místech, kde je holubí reprodukce nejvyšší. Jedná se zpravidla o staré domy – například budovu na náměstí T. G. Masaryka, ve které sídlí Kulturní a informační služby, starou poštu na nádraží či školy v Palackého ulici.

Holubi se ale přemnožili i v řadě objektů v přednádražní čtvrti, dále v silu v Polní ulici či areálu Meopty.

„Tam všude jsou umístěna odchytová zařízení," doplnil náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Náklady? Kolem 150 tisíc ročně

Náklady na likvidaci holubů nejsou právě malé – jen v loňském roce přišla tato služba městskou pokladnu na 140 tisíc korun, v letošním roce se počítá s částkou 176 tisíc.

V té je zahrnuto jak umístění odchytových zařízení, tak pokládka návnady, odvoz opeřenců, umístění a likvidace kadáverů v kafilerním boxu či dezinfekce odchytových míst. Odchyt probíhá v souladu se zákonem o ochraně zvířat proti týrání a zákonem o ochraně přírody a krajiny.

„Nechceme situaci nijak podcenit, protože všichni víme, že holubi neznamenají jen riziko znečišťování veřejných prostranství, ale můžou vážně ohrozit i zdraví lidí, protože jsou zdrojem nákazy," uzavřel Michal Zácha.