Hrad Bouzov

Hrad Bouzov

Kdy otevírá: 5. a 6. dubna,  od 11 do 13 hodin

Vstupné: Plné 150,– Snížené 100,– Rodinné 450,–

První dubnový víkend otevřenou hradní bránu neposední skřítci, aby vpustili do studených koutů teplé paprsky sluníčka.

Všechny návštěvníky skřítci seznámí s tím, co se na hradě děje v zimě a co všechno je potřeba udělat, než se jeho brány otevřou. Organizátoři upozorňují na teplé oblečení.

Trasa Hrad Bouzov zpestřená vystoupením skřítků je otevřená od 11 do 13 hodin. Trasa Hrad Bouzov bez vystoupení skřítků je přístupná od 9 do 10.50 hodin a od 13.10 do 15 hodin.

Hrad Sovinec

Hrad Sovinec

Kdy otevírá: 5. a 6. dubna, od 9.15 do 18 hodin

Vstupné: Dospělí 110,– Mládež a senioři, studenti 90,– Rodinné 300,–

Přízrak z dělové věže – Vývoj palných zbraní a obléhací techniky středověku, tak se jmenuje akce, která o nadcházejícím víkendovém volnu odstartuje sezonu na hradě Sovinec.

Na akci vystoupí skupina šermu Mohelnická sebranka. Za příznivého počasí budou mít návštěvníci možnost jít na nově zrekonstruované podélné dělové bašty.

Chybět nebudou ani ukázky scénického šermu skupiny Allegros nebo sokolnická beseda s ukázkou příletů dravých ptáků..

Hrad Helfštýn

Hrad Helfštýn

Kdy otevírá: 5. dubna, od 9 do 17 hodin

Vstupné: Dospělí 60,– Senioři a studenti 40,– Žáci ZŠ 30 korun

Návštěvníkům se v sobotu poprvé otevře historická mincovna a expozice Archeologie. V mincovně budou k vidění plně funkční repliky renesančních mincovních strojů.

V jedné z vitrín je stovka mincí od 13. do 19. století. Expozici Archeologie příchozí uvidí historii a stavební vývoj hradu. Nechybí ani artefakty, které se na hradě a jeho okolí našly.

Zámek Úsov

Zámek v Úsov na Šumpersku.

Kdy otevírá: 5. dubna, od 9 do 16.15

Vstupné: Dospělí 90,– Senioři, ZTP, žáci a studenti 45,–

Doslova pohádkou otevřou letošní turistickou sezónu na zámku Úsov. Návštěvníci se mohou v sobotu 5. dubna těšit na nově nainstalované stálé výstavy Z pohádky do pohádky. Čeká na ně prohlídka v pohádkových kostýmech i malá ukázka v pohádkovém provedení. Poslední výprava se na prohlídkovou cestu vydá ve 14.45

Zámek Tovačov

Zámek Tovačov

Kdy otevírá: 5. dubna, od 10 hodin do 17 hodin

Vstupné: Plné 80,– Snížené 40,– Rodinné 180,–

Zámek svou letošní sezónu odstartuje v sobotu 5. dubna, přístupná bude prohlídkovou trasou. Věž však zůstane uzavřena, aktuálně se rekonstruuje.

V 16 hodin se v Rytířském sále uskuteční slavnostní koncert, na počest zahájení nové sezóny. Uskuteční se v 16 hodin, vystoupí Passione per la musica. Vstupné na koncert je zdarma.

Zámek Náměšť na Hané

Zámek Náměšť na Hané

Kdy otevírá: 5. a 6. dubna, od 9 do 15 hodin

Vstupné: Plné 80,– Snížené 70,– Poloviční 40,– Rodinné 210,–

Na jarně ozdobený zámek se mohou těšit všichni ti, kteří zamíří do zámku v Náměšti na Hané.

Součástí prohlídkové trasy bude výstava panenek a pokojíčků z Muzea domečků, panenek a hraček v Litomyšli sběratelky Dobromily Filové.

Prohlídky odstartují v 9 hodin, poslední se pak uskuteční v 15 hodin.

Zámek Velké Losiny

Zámek ve Velkých Losinách

Kdy otevírá: 5. a 6. dubna, od 9 do 16 hodin

Vstupné: Plné 100,– Snížené 70,– Rodinné 270,–

Na nově obnovenou první prohlídkovou trasu se mohou těšit ti, kteří o víkendu zamíří na Zámek ve Velkých Losinách. K vidění bude velká svatební hostina, v galerii předků budou vedle sebe obrazy manželských párů.

Všechny prostory pak zdobí řezané květiny, hlavně tulipány. Na zámku je hodně obrazů s touto krásnou jarní květinou, v baroku byly tulipány navíc velmi módní.

Poslední prohlídka se uskuteční v 15 hodin. Jarně vyzdobený zámecký interiér zůstane po celý měsíc duben.

Zámek Plumlov

Zámek Plumlov

Kdy otevírá: 5. dubna,  od 10 od 17 hodin, každou celou hodinu

Vstupné: Dospělí 100,– Snížené 40,–

Malé i velké zvou organizátoři na tradiční a oblíbené pohádkové příběhy na zámku Plumlov.Návštěv­níkům se otevřou zámecké komnaty, podívají se do pohádky o šípkové Růžence, uvidí alchimistickou dílnu Rudolfa II. i jeho Golema, a malé děti se opět rádi setkají s vodníkem a čertíkem z pohádky Princezna ze mlejna.