Podle plánů Ředitelství silnic a dálnic by se řidiči po novém šestikilometrovém úseku čtyřproudové komunikace měli projet v roce 2019. Stavba přímo naváže na podobnou trasu, která vede kolem Postřelmova. Ta byla otevřena před deseti lety.

„Obchvat bude určitě mnohem bezpečnější, někteří řidiči jezdí přes Bludovský kopec jak blázni, ke všemu se tam pořád motají cyklisté. Ve špičce musí mít člověk oči na stopkách," podělil se o názor Ivo Hlubina ze Šumperku, který téměř denně dojíždí do zaměstnání v Zábřehu.

Práce chce Ředitelství silnic a dálnic zahájit v roce 2017. Předpokládaná cena bez DPH se odhaduje na 3,4 miliardy korun.

„Aktuálně probíhá územní řízení. Územní rozhodnutí se prozatím nedaří získat kvůli nesouhlasným stanoviskům a podmínkám jednotlivých účastníků řízení, jednáme například s Povodím Moravy či společností ČEZ," sdělil Martin Smolka z Ředitelství silnic a dálnic Olomouc. (ŘSD) Dodal, že pokud se zahájení výstavby obchvatu opozdí oproti původnímu předpokladu, pak to není z důvodů, které jsou na straně ŘSD.

„Řadu procesů nedokážeme ovlivnit, jedná se například o průběh správního řízení, kde jsou námitky a odvolání," dodal Martin Smolka.

Jak již dříve potvrdili starostové dotčených obcí Bludova a Dolních Studének, o pozemky na trase obchvatu se navíc začali zajímat spekulanti.

„Obec se snaží aktivně pomáhat při přípravě podkladů. Zatím nelze vyloučit, že problémy nastanou ve fázi, kdy se začnou vykupovat pozemky. Spoléháme ale na legislativu, která již ošetřuje případné vyvlastnění parcel," sdělil starosta Bludova Pavel Ston.

Obchvat by měl odvést tranzitní dopravu především z Bludova, menší zátěž by měli pocítit také obyvatelé Sudkova a Dolních Studének.

„Hlavním tahem obce kolem zámku denně projede zhruba patnáct tisíc aut, což je neúměrně velká zátěž," dodal Pavel Ston.

Řidiči jedoucí z jihu okresu do Šumperku se díky obchvatu vyhnou Bludovskému kopci, kde se jen loni staly dvě smrtelné nehody.

Minulý rok v prosinci jednapadesátiletý řidič dostal smyk a v protisměru narazil do škodovky. On i jeho šestadvacetiletý spolujezdec na místě svým zraněním podlehli, řidička druhého auta skončila v nemocnici.

Loni v létě smetl na bludovském kopci motorkář v zatáčce osmaosmdesátiletého seniora. Důchodce střet nepřežil, řidič motorky se těžce zranil. Poslední těžká kolize motorkáře se stala 8. května téměř v tom samém místě. Podle neoficiálních informací motocyklista jel směrem od Bludova na Šumperk a narazil do zadní části auta. Při havárii údajně utrpěl komplikovanou zlomeninu nohy.