VŠECHNY OTÁZKY A ODPOVĚDI ZDE

"Každý se narodí s určitými vrozenými intelektovými  mantinely, a podle toho, v jak podnětném prostředí vyrůstá a jak poté žije, může v rámci těchto mantinelů své IQ ovlivňovat," odpověděl Blumenstein mimo jiné na otázku, zda jde vlastní změřené IQ nějak překonávat. "Samotné testování IQ může být mj. ovlivněno i okamžitou kondicí dotyčného, takže výsledky IQ testu se Vám mohou při jednotlivých pokusech trochu lišit - je to přeci jen měření psychologické a ne fyzikální," uvedl.

Ve své odpovědi se zaměřil také na inteligenci zvířat. "Klasickými IQ testy určitě zvířata nezměříte, ale dovedu si představit jejich hodnocení podle vykonávání různých úkolů a adaptace na nové podmínky (např. bludiště, paměť apod.)," řekl.

Neminula jej ani otázka na členství v Mense. "Pro členství v Mense musíte podstoupit mezinárodně uznávaný IQ test. Termíny naleznete na http://testovani.mensa.cz. Pokud získáte výsledek mezi horními 2 % populace (v naší stupnici IQ nad 130), musíte pak ještě vyplnit přihlášku a platit roční členské příspěvky. Současně upozorňuji, že všude říkám, že 'Mensa Vám nic nedá' - musíte si sami vybrat z velké škály aktivit a zapojit se do nich. Jinak Vám jen bude chodit časopis a budete mít přístup na intranet pro členy," řekl.

K čemu je dobré znát hodnotu IQ? "Je to Váš vrozený potenciál. Tak, jako je dobré vědět, jestli mám určité vlohy pro zpěv nebo běhání, je dobře znát i výši svého IQ," uvedl Blumenstein.

"Mozek lze procvičovat obdobně jako svaly. Pokud jej nebudete používat, ochabne. Pokud ano, bude vám spokojeně sloužit do vysokého věku," uzavřel.