„Lyžování bylo o víkendu super. Do rána byl mráz, takže do 12:00 si to lidé na svazích užívali, odpoledne už to bylo měkčí. Vpodvečer ale sjezdovku upraví rolby a jedeme dál, lyžuje se u nás i večer," řekl  Rostislav Procházka z lyžařského areálu v Branné na Šumpersku.

Podle něj se ve středisku vystřídalo až 800 lyžařů.

„Zatím je návštěvnost dobrá, je poslední prázdninový týden. Tento týden vychází na spádové okresy ve Zlínském kraji a to je pokaždé návštěvnost slušná," uvedl Procházka.

V Koutech pohoda, ještě chystají srandalyžovačku

V jednom z nejmodernějších jesenických středisek v Koutech na Šumpersku se během víkendu vystřídalo na svazích denně až tisíc lyžařů.

„Mysleli jsme si, že sluníčko vytáhne návštěvníků ještě více. Tento týden však najíždějí Zlíňáci, Uherské Hradiště a Kroměříž. Po Brnu to bývá druhý nejsilnější týden jarních prázdnin," řekl zástupce areálu Petr Marek.

Areál by chtěl lyžování udržet až do velikonočních prázdnin. Na konci března se tam mají jet závody.

„Na Velikonoce 6. dubna máme v plánu takovou srandalyžovačku a sezonu bychom tím chtěli uzavřít, pokud to počasí dovolí," doplnil Marek.

Spokojení byli s lyžařským víkendem také návštěvníci střediska v Karlově.

„Bylo to parádní, svítilo sluníčko, v sobotu jsme si užili karneval na sněhu a amatérské závody. Sníh byl dopoledne super, odpoledne už sice trochu rozbředlý, ale na noční lyžování to bylo upravené," řekla Adéla Losertová, která do Karlova vyrazila s přáteli z Přerovska.

„Lidí bylo ve Ski Karlov dost, ale ve frontě jsme nečekali," pochvalovala si žena.

24 úrazů o víkendu

Horští záchranáři ošetřili přes víkend 24 úrazů.

„U čtyřech z nich musel zasahovat lékař a jednou musel přiletět vrtulník. Šlo o srdeční příhodu při závodě Jesenická 70," řekl dispečer jesenické horské služby Jiří Hejtmánek. Dohromady ošetřili horští záchranáři přes týden 64 úrazů.

Lavinové nebezpečí

V Jeseníkách i nadále platí třetí stupeň lavinového nebezpečí. Horští záchranáři ho zvýšili v pátek. V horách v uplynulých dnech napadl sníh, který se ukládal za silného větru. Vrstvy jsou tak nestabilní. Třetí stupeň znamená značné nebezpečí, naposledy byl v Jeseníkách vyhlášen na konci ledna. Lavinové katastry leží mimo značené trasy.