Dvanácti a třináctileté děti se mezinárodní soutěže účastní poprvé. V rámci výzkumného úkolu, který je jednou z disciplín soutěže, se zaměřili na problematiku čištění vody.

Kdo tvoří jesenický tým CO3Matěj Dostál, Adriana Hauke, Ondřej Ježek, Linda Kameníková, Klára Konečná, Pavel Ostrý, Kryštof Pokorný, Adam Popelka a Lukáš Trlica. Kouči: M. Dostálová a P. Ostrý

Do látky upsalit, která na sebe váže toxické sloučeniny ze znečištěné vody, navrhli zabudovat nanočástice stříbra a železa. Mikroskopické částice těchto kovů dokáží rozkládat škodliviny na zdraví neškodné látky nebo likvidovat nebezpečné bakterie a mikroorganismy.

Na celostátním finále soutěže v Olomouci za svůj nápad Jeseničtí získali cenu děkana Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. V kategorii výzkumný úkol zvítězili i ve středoevropském semifinále soutěže, které se konalo o uplynulém víkendu v Jeseníku.

Během příprav jeseničtí školáci svůj návrh konzultovali s profesorem Radkem Zbořilem, ředitelem Regionálního centra pokročilých materiálů a technologií. Institut sídlí v Olomouci a zabývá se využitím nanotechnologií.

„Ptali jsme se pana profesora na jeho názor. Odpověděl nám, že po dopracování a veškerém ověření je tento nápad prodatelný do světových vědeckých časopisů," řekla pedagožka jesenického gymnázia Magda Dostálová.

V semifinále konaném v Jeseníku skončil domácí tým CO3 celkově na pátém místě. V soutěži robotů vyrobených ze stavebnice Lego musel kromě prezentace výzkumného úkolu prokázat schopnosti týmové práce nebo co nejlépe uspět v disciplíně zvané Robotgame. V ní musí během 150 sekund robot zkonstruovaný týmem splnit co nejvíce úkolů.

Jesenický tým CO3 vybojoval v konkurenci devatenácti skupin ze čtyř zemí postup do středoevropského finále soutěže. To se uskuteční v lednu v německém Padebornu.

„Vítězové postoupí na otevřený evropský šampionát ve španělské Pamploně a na World Festival v St. Louis v USA," informovala mluvčí soutěže Barbora Šumanská.