„Turistické a později i sportovní sáňkování existuje v Jeseníku od roku 1901. Je to sport, který patří k místní tradici. Dnes v Alpách tyto bezpečné dráhy vznikají a zažívají rozmach," objasnil motivaci ke stavbě trati předseda oddílu saní TJ Jiskra Jeseník Jaromír Knotek.

Dráha má stát stejně jako její předchůdkyně na úbočí Křížového vrchu. Vzniknout má v původní trase v místech, kudy dnes vede křížová cesta a modrá turistická značka.

„Podle rakouského projektanta, kterého jsme si pozvali, tato dráha splňuje parametry nejlépe v České republice," zmínil Jaromír Knotek.

Zemní práce jsou podle něj v podstatě hotové. Nutné bude vztyčit mantinely, oživit vodovod, osvětlení a vybudovat povrch trati.

„Dráha je připravovaná tak, aby získala homologaci pro světový pohár. Česká republika by mohla být jednou ze zemí na velkém turné světového poháru, kde se pojede mistrovství světa na přírodních saních," doplnil Jaromír Knotek.

I pro turisty

Na rozdíl od chlazených umělých tratí známých z olympijských center, jejichž stavba stojí miliardy korun, chtějí Jeseničtí vybudovat přírodní dráhu nákladem zhruba deset milionů korun. Vzhledem k teplým zimám počítají především s letním provozem. Trať by bylo možné sjíždět se saněmi na kolečkových lištách. Sloužit má nejen vrcholovým sportovcům. Po krátké instruktáži by si ji mohli sjet i turisté.

Většinu peněz na stavbu díla chce oddíl získat z dotací. O podporu hodlá požádat i město.

„O konkrétní částce jsme ještě nemluvili. Mně se jejich aktivita líbí, jdou do toho naplno. Letos dostali od města dotaci na činnost svých závodníků," řekla místostarostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová.

Sportovní nadšenci by dráhu rádi otevřeli v sezoně 2017/2018.

„Vše bude záležet na tom, jak rychle budeme schopni vyřídit dědictví po předchůdcích týkající se katastrálního zaměření, výkupu lesního pozemku, náhrady na lesním hospodářství a další formální záležitosti," uzavřel Jaromír Knotek.

Historie sáňkařského sportu v Jeseníku

První sáňkařské dráhy se v Jeseníku objevují okolo roku 1901 v okolí Jeleního a Géniova pramene na Gräfenbergu. Sáňkaření bylo kratochvílí pacientů, kteří přijížděli do jesenických lázní.
Ve třicátých letech vznikla na Křížovém vrchu sáňkařská dráha. Během druhé světové války nebyla používána a zanikla.
Dráhu v roce 1955 znovu objevil sáňkař Horst Urban ze Smržovky, který v Jeseníku sloužil na vojně. V roce 1956 se na dráze opět jezdilo, o rok později ve městě vznikl sáňkařský oddíl.
V roce 1962 se v Jeseníku konalo mistrovství Československa a v roce 1963 mezinárodní závod za účasti sportovců z Rakouska, Polska a NDR.
V letech 1963 až 1966 byla dráha kompletně zrekonstruována.
V 70. letech nastal v souvislosti s mírnými zimami útlum tohoto sportovního odvětví, dráhu se nedařilo připravit, byly odříkány závody.
V 90. letech byla dráha snesena, území bylo rekultivováno a předáno městským lesům.