V Ostružné žije 170 obyvatel. Do jejího území však spadá několik lyžařských areálů, zejména v místních částech Petříkov a Ramzová. Volební místnost v Ostružné proto z velké části plnili turisté či obyvatelé zdejších chalup a penzionů.

Do sobotní 12. hodiny přišlo na voličský průkaz odvolit 198 lidí. „Při minulém kole to bylo celkem 69 lidí," poznamenala zapisovatelka volební komise v Ostružné Alena Kvasňovská.

Zájem o volby byl tak velký, že voliči vyčerpali všechny připravené obálky a volební lístky. „Museli nám dovézt další," sdělila Kvasňovská.

Právě příliv návštěvníků z velkých měst pravděpodobně vysvětluje pozoruhodný volební výsledek prvního kola voleb v Ostružné. S velkým náskokem zde zvítězil Karel Schwarzenberg. Získal dvaapůlkrát více hlasů než druhý v pořadí Miloš Zeman. Ve všech ostatních obcích na Jesenicku přitom Zeman Schwarzenberga suverénně porážel.
„Plánoval jsem strávit víkend s rodinou na horách. Tak jsem si vyřídil voličský průkaz a odvolil jsem po cestě v jedné vesnici. Myslím, že je důležité dát najevo, jakého prezidenta na hradě chceme," řekl Radek Malý z Brna, který tráví víkend na Ramzové.

Značný zájem přespolních provázel i volby v Loučné nad Desnou, pod kterou spadají velké lyžařské areály Přemyslov a Kouty. Do sobotního poledne přišlo do dvou zdejších okrsků k volbám s voličskými průkazy celkem 180 lidí. Do domu s pečovatelskou službou si tak našel cestu dvojnásobek, do obecního úřadu ležícího hned u hlavní silnice dokonce čtyřnásobek těchto voličů než před čtrnácti dny.

Rozhodování o budoucím prezidentovi si nenechala ujít ani řada lázeňských hostů. Na severu Olomouckého kraje se nachází hned čtvery lázně: v Jeseníku, Dolní Lipové, Bludově a ve Velkých Losinách.

„V lázních přišlo volit na voličský průkaz osmnáct lidí. Dalších šestnáct jich bylo zapsáno do zvláštního seznamu. Z toho přišlo volit čtrnáct," sdělila krátce před sobotním polednem Marie Jedelská, zapisovatelka volební komise v okrsku číslo jedna ve Velkých Losinách.