Ten má zachytávat sedimenty z polí, které vodu v přehradě znečišťují.

„Jako dítě jsem trávil na přehradě s rodiči celé léto. Pláže byly plné a na přehradě to žilo. Myslím si, že turistická sezona, jaká tady kdysi bývala, se už nevrátí. Lidé se za ty roky už naučili jezdit koupat jinam a ti, co by se rádi vrátili, mají strach ze sinic. Vodohospodáři se sice snaží jim různými způsoby zamezit, ale dokud budou lidé do přehrady vypouštět to, co nyní, tak sinice nezmizí nikdy," míní František Klepáček.

Kamenný val budují vodohospodáři u rybníku Čubernice v Mostkovicích.

„Bude zachytávat sedimenty, které se při dešti smývají z okolních zemědělských ploch. Součástí stavby bude také panelový sjezd pro odvoz vytěžených sedimentů," uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Kamenný val u Čubernice má zachytávat sedimenty z polí, které znečišťují vodu v plumlovské přehradě

Kamenný val u Čubernice má zachytávat sedimenty z polí, které znečišťují vodu v plumlovské přehradě. Foto: Povodí Moravy

Hotovo ještě letos

V současné době vodohospodáři strhávají drnovou vrstvu a modelují terén.

„Po dokončení těchto hrubých prací navezeme kamenivo a silniční panely pro stavbu panelového sjezdu a hráze. Následně vysadíme vodní a mokřadní rostliny, abychom zvýšili ekologickou hodnotu tohoto opatření," vysvětlila mluvčí vodohospodářů.

Podle vodohospodářů jde o další krok, který má přispět k čistší vodě v plumlovské přehradě.

„Sedimentační opatření u Čubernice je dalším opatřením pro zlepšení jakosti vod na přehradě," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský a dodal, že práce na kamenném valu budou hotovy ještě letos.

Hlavní je fosfor z odpadních vod 

Hlavním znečišťovatel vody v přehradě je však především fosfor z komunálních odpadních vod.

Vyplynulo to alespoň z odborné analýzy, kterou si Povodí Moravy nechalo vypracovat. Kvalitu vody v povodí nad přehradou sledovali odborníci více jak rok, aby zjistili, kolik fosforu odnáší voda z kanalizací, volných výustí a z polí.

„Nyní víme, že hlavní příčina fosforu pochází z komunálních odpadních vod, ne ze zemědělských pozemků," shrnul výsledky studie Jan Hodovský.

Kamenný val u Čubernice má zachytávat sedimenty z polí, které znečišťují vodu v plumlovské přehradě

Kamenný val u Čubernice má zachytávat sedimenty z polí, které znečišťují vodu v plumlovské přehradě. Foto: Povodí Moravy

Je třeba řešit příčinu, ne důsledek

K dobré vodě v přehradě má tedy přispět i vybudování kanalizací v nedalekých obcích. Podpořit obce se rozhodl i Olomoucký kraj.

„Je třeba řešit příčinu, ne důsledek. Jsme proto připraveni finančně spolupracovat s obcemi na realizaci takových opatření, která zamezí přísunu fosforu do přehrady. Opatření spočívají v budování kanalizační sítě a čistíren odpadních vod, které budeme i nadále finančně podporovat," nechal se slyšet olomoucký hejtman Jiří Rozbořil.

Voda? Zatím samé jedničky

Kvalitu vody v plumlovské přehradě budou i v letošním roce pravidelně kontrolovat hygienici.

Ti začali měřit vodu od poloviny května a odběry budou provádět jednou za dva týdny.

Zatím od nich voda v přehradě dostala samé jedničky, za loňskou koupací sezonu si voda vysloužila od hygieniků nejčastěji trojku.