„Nemocniční kaplan provází pacienty v úzkosti, v hledání naděje, v prožívání víry v době nemoci, umírání a smrti. Setkávám se ale také s příbuznými, kterým blízký člověk zemřel a potřebují těžkou chvílí provést," vysvětlila Lenka Topolanová, pro kterou je samozřejmostí, že se s pacienty Šumperské nemocnice na jejich přání pomodlí či jim předčítá z bible.

Nemocniční kaplan je mezinárodní označení osoby, která vykonává klinickou pastorační péči. Nutné je ale vysokoškolské teologické vzdělání. Lenka Topolanová  jako zdravotní sestra vystudovala obor křesťanská výchova na Cyrilometodějské fakultě Univerzity Palackého Olomouc. Zkušenosti má z práce v charitě i hospicu. Dlouho si myslela, že své teologické vzdělání v širší míře neuplatní.

„V době, kdy jsem žádala o pracovní místo sestry v nemocnici, jsem o roli kaplana v nemocnici vůbec nic nevěděla a své vzdělání v oblasti teologie jsem ani do životopisu neuváděla. Pak ale přišla nabídka z Šumperské nemocnice, což mě velmi překvapilo. Po rozhovoru s panem arcibiskupem  a představiteli místních církví jsem přijala. Jsem ráda, že tímto způsobem mohu být nemocným nablízku," dodala Lenka Topolanová. Kaplanka Šumperské nemocnice je sice svázána s katolickou církví, ale pastorační péči poskytuje všem pacientům bez rozdílu vyznání i nevěřícím.

„Mnohdy už to, že s nemocným sdílím bolest, vyslechnu ho, stojím při něm, samo o sobě pomáhá. Povzbuzením pro něj může být projevení zájmu, prosté pohlazení, které se mu od okolí mnohdy nedostává. Vyslechnutí a rozebrání jeho příběhu mu může pomoci ke smíření s nemocí," řekla kaplanka. Nejčastěji  se prý při rozhovorech vážně nemocní lidé ptají, proč se ocitli v nepříznivém stavu zrovna oni a hlavně, proč vůbec musejí tak trpět. Kaplanka se s nimi snaží hledat odpovědi. I to je její práce.