„Ačkoli se prezentuje, jakým přínosem pro město oba tyto projekty budou, nikoho nezajímá, jaký dopad to bude mít na stávající obyvatele. V této ulici, na severní straně, jsou rodinné jednopatrové domy. A nyní, na jih od nich, mají vyrůst dvě daleko vyšší stavby. Před listopadem osmdesát devět byla tato část ulice od severu zacloněna několika panelovými domy a nyní její utopení dovrší dva nové objekty," popsal Marek Haliř, který žije v rodinném domě naproti rezidencí.

Dodal, že umístění dvou takhle velkých staveb do doposud klidné ulice přinese stávajícím obyvatelům kromě samotného zastínění mnoho dalších problémů.

„Přeci jen více než stovka nových bytů je jako jedno menší sídliště. Dojde ke zvýšení provozu, hluku, budou problémy s parkováním a podobně," vypočítal Marek Haliř.

Byty, atrium, parkoviště i sklady

Bytový dům Rezidence Florián, který je před dokončením, vzniká přestavbou bývalého pivovaru. V objektu bude 32 bytů, do přízemí se Vizualizace přestavby budovy bývalého pivovaru na polyfunkční důmnastěhují firmy. Sousední Rezidence Floriánka, která právě získala stavební povolení, má být asi třikrát větší, se 102 bytovými jednotkami.

„Jedná se o novostavbu samostatně stojícího šestipodlažního podsklepeného bytového domu tvořeného východním a západním křídlem," přiblížil Jan Košťál, vedoucí stavebního úřadu Magistrátu města Prostějova.

„Uprostřed domu vzniká atrium s klidovou zelení pro obyvatele domu. Podzemní podlaží bude využito pro parkování osobních automobilů rezidentů a pro sklady," dodal vedoucí stavebního úřadu. Podotkl, že objekt obsahuje celkem 135 parkovacích stání, z toho 17 bude venkovních.

Stavební povolení není ještě pravomocné

Petra Vinklárková ze společnosti Toma Development upozornila, že stavební povolení vydané na projekt Floriánka ještě není pravomocné.

„Vše je zatím ve fázi schvalování. Uvidíme, co bude dál," řekla zástupkyně investora.