Na konečném účtu za topnou sezonu se podepsaly nejen mrazivé teploty, ale i vyšší ceny elektřiny a plynu.

Podle analytiků se účet za topnou sezónu průměrné domácnosti zvýšil meziročně průměrně o devět procent.

„Vyšší účet za vytápění podle našich výpočtů obdrží naprostá většina domácností," uvedl Petr Woff, analytik serveru CenyEnergie.cz.

Náklady za vytápění ve studené zimě prý vzrostou u rodinného domu průměrně o 3 356 korun, u třípokojového bytu je to pak o polovinu méně.

„Spočítali jsme, že průměrná teplota byla oproti loňsku nižší o více než 0,8 stupně Celsia, zároveň se také zvyšovaly ceny elektřiny a plynu o tři až pět procent," vysvětlil.

Vyššímu účtu se tak nevyhnou domácnosti vytápějící zemním plynem ani elektřinou.

Mnohem vyšší náklady na údržbu silnic a chodníků než loni vyčíslili cestáři a technické služby, pro něž zpravidla sezona končí úderem posledního března. Sněhovou kalamitu počátkem dubna totiž čekal málokdo.

„Neskončili jsme v březnu, ale s údržbou chodníků a silnic jsme přetahovali na základě dohody s městem asi o čtyři dny. Tato zima nám vychází jako jedna z nejdražších za poslední léta. Celkové náklady na posyp, pohonné hmoty a mzdy se vyšplhaly na čtyři a půl milionu korun," konstatoval ředitel Technických služeb města Přerova Radek Koněvalík.

Jen pro srovnání – zatímco loni se prosypalo 142,2 tun soli a 126, 8 tun písku, během letošní zimy to bylo mnohem více – 350 tun soli a přes 400 tun písku.