Letošní zima byla pro Přerov jedna z nejdražších. Připlatí si i domácnosti
Přerov – Při vyúčtování nákladů za energii během letošní zimy se asi řada z nás pořádně zapotí. Nejen majitelé rodinných domů, kteří museli kvůli sněhové nadílce a mrazivým dnům vydatně topit i v březnu a dubnu, ale i firmy a technické služby, si sáhnou hlouběji do kapsy než v loňském roce.
Na konečném účtu za topnou sezonu se podepsaly nejen mrazivé teploty, ale i vyšší ceny elektřiny a plynu.
Podle analytiků se účet za topnou sezónu průměrné domácnosti zvýšil meziročně průměrně o devět procent.
„Vyšší účet za vytápění podle našich výpočtů obdrží naprostá většina domácností," uvedl Petr Woff, analytik serveru CenyEnergie.cz.
Náklady za vytápění ve studené zimě prý vzrostou u rodinného domu průměrně o 3 356 korun, u třípokojového bytu je to pak o polovinu méně.
„Spočítali jsme, že průměrná teplota byla oproti loňsku nižší o více než 0,8 stupně Celsia, zároveň se také zvyšovaly ceny elektřiny a plynu o tři až pět procent," vysvětlil.
Vyššímu účtu se tak nevyhnou domácnosti vytápějící zemním plynem ani elektřinou.
Mnohem vyšší náklady na údržbu silnic a chodníků než loni vyčíslili cestáři a technické služby, pro něž zpravidla sezona končí úderem posledního března. Sněhovou kalamitu počátkem dubna totiž čekal málokdo.
„Neskončili jsme v březnu, ale s údržbou chodníků a silnic jsme přetahovali na základě dohody s městem asi o čtyři dny. Tato zima nám vychází jako jedna z nejdražších za poslední léta. Celkové náklady na posyp, pohonné hmoty a mzdy se vyšplhaly na čtyři a půl milionu korun," konstatoval ředitel Technických služeb města Přerova Radek Koněvalík.
Jen pro srovnání – zatímco loni se prosypalo 142,2 tun soli a 126, 8 tun písku, během letošní zimy to bylo mnohem více – 350 tun soli a přes 400 tun písku.