Rozsáhlé luční pozemky pod lesem skoupila na přelomu tisíciletí prostějovská společnost ViP Invest. Do dané lokality podle slov jednatele firmy vložila nemalé peníze, vybudovala zde i trafostanici, a několik let čeká na investiční spoluúčast města.

„V prvé řadě je potřeba vybudovat kvalitní příjezdovou komunikaci, na kterou však už peníze nemáme. Apelujeme na radnici, je to totiž otázka několika milionů. Jinak jsou pozemky připravené. Místo je to krásné, bylo by tam skvělé bydlení, " říká jednatel společnosti Jiří Peichl.

Město v roce 2009 vydalo změnu územního plánu, která výstavbu umožňuje, klade však několik podmínek, které investor musí splnit. Kromě příjezdové komunikace je to i vybudování inženýrských sítí.

„Radnice investici do příjezdové cesty zvažuje, je zařazena do návrhu finančního rozpočtu na příští rok, záleží však na zastupitelích, zda-li ji schválí. Jde o to, co je prioritní. Navíc nemá smysl budovat silnici bez hotového plynu a kanalizace, tu by musel zhotovit investor," vysvětluje Dagmar Čabalová z odboru správy majetku.

Pohled na louky Pod Bílým kamenem

Ztráta kouzla pro starousedlíky

V projektu územní regulace, kterou město před třemi lety schválilo, jsou už zakresleny jak inženýrské sítě, které by musela vybudovat prostějovská společnost, tak konkrétní rozparcelování území na třicet obytných jednotek se zahradami. Ze současné louky by tak zbyl jen úzký pruh těsně pod hranicí lesa.

„Úplně by to tu ztratilo kouzlo, louka je navíc podmáčená, z lesa tu často tečou přívaly vody. Celý pozemek by se musel složitě upravovat," svěřuje se Radim Cáb, který bydlí přímo nad lokalitou. Výhled na les by se zakryl i rodině Melichaříkových.

„Byl by tu velký nepořádek, kdyby se takhle stavělo. Bydlíme tu krátce a líbí se nám to vesnické prostředí, které by takhle zmizelo.

Bude o parcely zájem?

Vlastník pozemků, firma ViP Invest by přitom sama nestavěla, ale rozprodávala pozemky zájemcům. Nejsme stavební firma.

"Před dvanácti lety jsme pozemky koupili od finančního úřadu, mělo tam vyrůst bydlení třeba pro vedoucí pracovníky vznikající továrny Philips. To se však nepodařilo," vysvětluje Jiří Peichl.

Podle realitního makléře Zdeňka Hojgra v Hranicích o rodinné bydlení zájem je.

„Myslím si, že lokalita Pod Bílým kamenem by se naplnila, vše záleží na ceně pozemků, kterou by vlastník nabídl. Lidé v současnosti chtějí spíše menší parcely. V Hranicích je nicméně poptávka velká. Spíše jde o to, že v lokalitě je díky vyšší poloze problém s tlakem vody, kterou musí lidé často popohánět čerpadlem."

Datum stavění prvních domů nyní závisí na případném schválení dotace na příjezdovou komunikaci, diskuzi možná rozpoutá také veřejné projednávání nového územního plánu, které je na programu příští rok. Do něj mají možnost vnášet připomínky a stanoviska všichni obyvatelé.

Další plochy pro výstavbu

Kromě lokality Pod Bílým kamenem jsou pro budoucí bydlení připraveny také další plochy.

„Rodinné domy měly stát na poli pod nemocnicí, vlastník pozemků je však nyní v insolvenci a nekomunikuje, takže se uvidí, možná tam vyrostou původně plánované bytové domy," odkládá tamní výstavbu na neurčito Pavel Žeravík ze stavebního úřadu. Nové obydlí by měly vyrůst také na nezastavěných plochách pod Hůrkou.

Autor: Vít Vrbka