„Když jsem byla malá, dávala mi rozdrcené lístky podbělu lékařského jako obklad na prsa moje babička a já je teď, pokud jsou děti nemocné, používám také. Na nachlazené průdušky to je doslova balzám,“ nechala se slyšet chatařka od Běleckého mlýna Dagmar Vyroubalová.

„Na léčbu nachlazení a pro lepší odkašlávání mohu rovněž doporučit sušené květy podbělu vyluhované jako čaj, nebo se dají přidat do čajových směsí s jinými bylinkami. Už se mi to mnohokrát osvědčilo,“ přidala další zkušenost.

Její slova potvrzuje i ekolog Michal Krátký ze sdružení Sagittaria. „Podběl je opravdu mimořádná léčivka, pomáhá nejen při běžných zánětech horních cest dýchacích, ale má i významné antiastmatické a protirevmatické účinky,“ doplnil.

Podběl lékařský či chcete-li koňské kopyto, lopušnice, ubytmík, mateří líčko, babuška nebo líčko Panny Marie je sice vítaný pomocník, ale pozor, zároveň se z něj může stát zlý pán.

Odborná literatura totiž varuje před jeho dlouhodobým užíváním, které může mít škodlivé účinky na funkci jater. Takže i u čaje z podbělu (jedna vrchovatá lžička sušených květů stačí na dvě deci vroucí vody) platí: Všeho s mírou! (rok)