Dění ve ski areálu v Kladkách sleduje nová kamera od prosince.

„Má speciální funkce pro snímání obrazu i za velmi špatných světelných podmínek, při ostrém slunečním svitu i ve večerních hodinách, kdy je v areálu jediným zdrojem světla jen umělé osvětlení," řekl Milan Špaček z firmy, která kamerové systémy vyvíjí.

Kamery, které by chránily bezpečnost lidí i jejich majetek, by mohly fungovat i v jednotlivých obcích. Podle Milana Špačka by výrazně přispěly ke snížení kriminality v regionu.

Kamery bychom nainstalovali u každého vjezdu a výjezdu do obce, takže by zaznamenaly všechna auta, která by obcí projela. To by mohlo pomoct k odhalení trestné činnosti, jako jsou vykradené domy, vandalství na hřbitově a podobně. Na základě spolupráce s policií bychom jim kamerové systémy předali, což by mohlo velmi pomoct při dopadení pachatelů," vysvětlil specialista na kamerové systémy, který zhruba před čtyřmi lety spustil pilotní projekt v Pěnčíně.

Zároveň dodal, že kamery by měly v obci i preventivní funkci.

„Pokud by zloději či vandalové věděli, že v obci kamery jsou, tak by se jí obloukem vyhnuli," míní Milan Špaček, který už začal o této možnosti jednat s jednotlivými starosty vesnic a měst.

Problém? Kde na to vzít

„Diskutovali jsme o tom na zastupitelstvu, protože by nám to určitě pomohlo při snížení kriminality, která se v naší obci, stejně jako všude jinde, množí," řekl Milan Kiebel, starosta Čech pod Kosířem. Tomu se nápad zamlouvá, problémem jsou však peníze. Pořízení jedné kamery totiž stojí přibližně padesát tisíc korun.

„Aby to mělo smysl, museli bychom osadit každý vjezd do obce. Protože do naší obce vedou čtyři vjezdy, vyšlo by nás pořízení kamer na více než dvě stě tisíc korun, což by byl citelný zásah do našeho rozpočtu. Také si říkám, že pořízením kamerového systému bychom suplovali policii. Kdyby však na nákup kamer byla vypsána dotace, bylo by to fajn. Uvidíme, jak to dopadne," míní starosta obce pod Kosířem.

Zda tedy budeme na kamery v obcích a městech v regionu narážet, ukáže teprve čas.