„Na horách nyní panuje mlhavé počasí, sněhu moc není. V nejvyšších částech leží do 30 centimetrů sněhu. Špatné je to pro běžkaře. Strojově upravovaná trasa je akorát mezi Ovčárnou a Švýcárnou, udržované je to i kolem Paprsku, jinak je to bída," řekl ve čtvrtek šéf jesenické horské služby Michal Klimeš. Podotkl, že situace je špatná i pro sjezdové lyžování. „Poslední dvě noci se provozovatelé snažili sníh nastříkat, teploty klesly pod nulu," doplnil Klimeš.

Poměrně dobré lyžování na současné podmínky nabízí Ovčárna, kde je podle provozovatelů areálu na sjezdovkách až 70 centimetrů sněhu. „Lyžařské podmínky jsou velmi dobré, ubytovací kapacity se doplňují. Je upravena běžecká stopa a funguje i lyžařská škola," řekla zástupkyně areálu Renata Figurová.

V nižších částech hor jsou na tom provozovatelé areálů hůře, zaměřují se především na udržení hlavních sjezdovek. „Jezdí lanovka a modrá sjezdovka, která je vysněžena kompletně bez vydřených míst. Leží tam 20 až 60 centimetrů sněhu. Museli jsme ale uzavřít dětský areál a nejezdí ani červená sjezdovka," řekl ve čtvrtek Jaroslav Podzimek z areálu v Přemyslově. Na hlavní svah se soustředí i v Branné na Šumpersku. „Ten je vysněžen solidně. Dá se jezdit i na červené sjezdovce, ale ta není v takovém stavu jako modrá," podotkl zástupce areálu Rostislav Procházka.

V rámci možností se drží i středisko v Koutech. Podle Petra Marka se nyní nedá zasněžovat ani v noci, teploty to neumožňují. Neužijou si ani běžkaři. V provozu jsou v areálu dvě sjezdovky, lanovka a dva vleky. "Na sjezdovkách leží kolem 40 centimetrů," řekl Marek.

Po nucené přestávce dnes v omezeném režimu spouští provoz také areál v Petříkově na Šumpersku. Přes vánoční svátky, které znamenají pro provozovatele největší tržbu, jej uzavřelo teplé počasí. „Příroda nám moc nepřeje. Dnes to částečně zprovozňujeme, jezdit budeme s padesátiprocentní slevou. Budeme se to snažit udržet kvůli kurzům a lidem, které tady máme," řekl zástupce areálu František Kaštyl.

Až do odvolání je od 26. prosince uzavřeno lyžařské středisko v Hlubočkách nedaleko Olomouce. Provozovatelé střediska na svých stránkách návštěvníkům vzkazují, že čekají na příznivější počasí pro výrobu sněhu.