Exotickou a obávanou dravou rybu do nádrže pravděpodobně vypustil nějaký akvarista. Není vyloučeno, že piraní je v rovenské nádrži víc, místní rybáři si již pilně chystají návnady. Chytat budou zřejmě na hovězí maso.

„Když manžel s kamarádem rybu prohlíželi, vůbec nedokázali určit, o jaký druh se jedná, v atlase sladkovodních ryb nic takového nenašli. Až jeden z místních rybářů jim poradil, že by to mohla být masožravá piraňa. To nám také podle fotek potvrdil zoolog," řekla manželka úspěšného rybáře Helena Wagnerová. Živou piraňu mají zatím Wagnerovi doma, ale co si s ní počnou, zatím netuší. Zřejmě jí nabídnou některé zoologické zahradě.

„Bohužel ryba má poraněnou horní čelist, tak ty její obrovské zuby chybí. Zoolog nám ale potvrdil, že by v přehradě ještě mohly být další exotičtí dravci. Zranění prý mohla způsobit další piraňa v zápasu o potravu. Každopádně by bylo dobré, kdyby se přihlásil akvarista, který ji vypustil a sdělil, kolik jich tam je, a případně od kterého data, abychom věděli, zda dokáže přežít zimu," dodala Helena Wagnerová.

Místní rybáři si nyní slibují, že se někteří budou moci pochlubit stejně exotickým úlovkem, štěstí budou zkoušet s hovězím masem, případně s živou návnadou.

Podle Petra Rychlého, který vede rybářský kroužek v šumperské Vile Doris, je málo pravděpodobné, že by piraňa zaútočila na člověka a v Rovensku se odehrála scéna hodná béčkového hororu. „Slyšel jsem o podobných případech, kdy někdo tyto ryby do nádrží vypustil, ale nikdy o tom, že by piraňa někoho zranila. Muselo bych jich být velké hejno a bez potravy," řekl Petr Rychlý.

Dojici rybářů se v Rovensku podařilo vytáhnout obávanou exotickou piraňu.Piraňa obecná (Pygocentrus nattereri) je dravá ryba z čeledi tetrovitých. Vyskytují se pouze v Jižní Americe, od Venezuely po Argentinu. Žijí v mohutných, líně se valících říčních tocích, jako je například Amazonka. Dorůstají délky až 33 centimetrů a váží okolo 3,5 kila. Piraňa obecná se živí výhradně čerstvým masem. Mladí jedinci se živí hmyzem a drobnými korýši, dospělí loví ptáky, hlodavce, i další savce. Pro člověka je piraně nebezpečná, jen pokud je nízký stav vody a málo přirozené potravy.  Větší kořist loví v organizovaných hejnech. Piraně nemohou potravu žvýkat, a tak vytrhaná sousta polykají v celku. Při zakousnutí do kořisti obrátí vždy na bok, aby lépe odkrojily sousto. Dokáží také v několika minutách ze své oběti strhat všechno maso a nenechají nic než holé kosti.