„Když už město nakupuje umělecká díla za statisíce korun, tak by je mělo lidem i ukázat. Myslím si, že když na to jdou peníze z rozpočtu města, tak by měli lidé vidět, co město nakoupilo," míní Vojtěch Bureš z Prostějova.

Sbírku uměleckých děl letos rozšíří obrazy Richarda Kaňáka, Hilara Václavka, Vlastimila Boka, Míly Doleželové, Viktora Hohause, Roberta Holzera, Bohuše Čížka, Viléma Krause a Jaromíra Kýra.

„Jsou to autoři, kteří mají vztah k Prostějovu i regionu," uvedla mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová.

Pro letošní rok radnice vyčlenila na nákup uměleckých děl v rozpočtu města celkem čtyři sta tisíc korun a se stejnou částkou počítá i v příštím roce.

„Díla nakupujeme už deset let. Každý rok máme na jejich pořízení vyčleněno zhruba čtyři sta až pět set tisíc korun, takže je vcelku jednoduché spočítat hodnotu sbírky," řekl prostějovský primátor Miroslav Pišťák.

Zároveň dodal, že město nenakupuje umělecká díla kvůli jejich finanční hodnotě.

„Nemáme odborné posudky toho, jak si díla stojí v čase. Hodnota děl stoupá především u autorů, kteří nejsou nikde zastoupeni. Nakupujeme díla autorů, kteří se v Prostějově narodili, tvořili a mají k němu vztah. Neposuzujeme hodnotu děl z finančního pohledu, protože je neplánujeme prodávat," vysvětlil Miroslav Pišťák.

Podle primátora tvoří obrazy základ pro galerii Prostějova. O ní se hovoří už roky, zatím však není jasné, kdy a v jakém rozsahu se ji podaří vybudovat. „Na přelomu roku 2014 a 2015 se o tom bude diskutovat. Noví zastupitelé budou muset řešit využití prostor na zámku, kde by mohl být základ galerie. Řešení je však teprve před námi," řekl Miroslav Pišťák.

Lidé budou mít šanci prohlédnout si uměleckou sbírku města příští rok.

„Při příležitosti oslav sto let radnice bychom je chtěli lidem ukázat. Zřejmě budeme spolupracovat s prostějovským muzeem, využít můžeme i vlastní prostory na zámku, ale ty jsou omezené," uvedl prostějovský primátor.