Podle statistiky Městské policie Hranice tam od loňského října až doposud řešili pětadvacet přestupků. Poslední z nich v sobotu po poledni. Úsměvné na celé situaci je fakt, že strážníci se dopouštějí v daný moment naprosto stejného přestupku, za který řidiče kárají. Své vozidlo totiž postaví na druhý okraj silnice, taktéž označený zákazem. Stát v něm by mohli jen za použití majáčků.

„Pokud budeme při každém zastavení v místech, kde je to zakázáno, používat maják, bude jeho časté používání vést k tomu, že na toto světlo přestanou řidiči reagovat. Modré světlo je má především upozornit na zvýšené nebezpečí v provozu," sdělil Miroslav Mann, velitel městských strážníků.

„V takovém případě, kdybych byla na místě pokutovaného řidiče, bych pokutu zaplatit odmítla," kroutila nevěřícně hlavou řidička Vendula.

Další prohřešek - parkují, kde nemají

Deníku se podařilo zjistit, že lokalita před nádražím není zdaleka jediná, kde policisté v Hranicích porušují dopravní předpisy. Stačí se podívat přímo před jejich služebnu na Pernštejnském náměstí. Jejich vozidlo má vyčleněno parkovací místo přímo před zámkem, ale pravidelně parkuje na jiném místě, které k parkování není vůbec určeno. Turisté se kvůli tomu nedostanou k informační ceduli. V celém centru města přitom platí zóna zákazu zastavení mimo vyznačená parkoviště.

„Provedu opatření, aby pokud to okolnosti dovolí, stálo naše vozidlo na vyhrazeném místě," přislíbil Mann.

Starší případ

Redakci se tento týden ozval řidič, který parkoval v zákazu zastavení na sídlišti Kapitána Jaroše. K celému případu došlo před třemi lety. Při pokutování ale strážníci bez použití majáčků postavili své vozidlo taktéž do zákazu.

„Když jsem řekl, že na místě nezaplatím, hrozili mi dvoutisícovou pokutou. Skončil jsem na přestupkové komisi, kde jsem zaplatil dvě stovky a za chování policistů se mi upřímně omluvili," popsal svou zkušenost řidič, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Jeho vozidlo podle tehdejšího názoru strážníků blokovalo provoz. „Chtěl jsem vše na místě popsat do formuláře k vyjádření, který ale hlídka neměla u sebe. Když jsem odtamtud už odjížděl, jen tak jsem prohodil, že stojí taktéž v zákazu. Měli by si to uvědomit, zákon mají dodržovat všichni," řekl nespokojený řidič.

Ten svým kolegům motoristům v podobných případech doporučuje neplatit vysokou pokutu strážníkům na místě, ale počkat si na jednání s přestupkovou komisí. Pokud se muži zákona dopouštějí také přestupku, je vhodné je na to na místě upozornit.

„V mém případě se zaplacená částka snížila na desetinu. Od té doby jsem se s policisty vždy dokázal domluvit a neměl jsem problém," uzavřel obyvatel sídliště.