Letošní ročník nesl podtitulek Hranice, nejkrásnější město a konal se ve středu 24. října v centru a jeho okolí.

"Soutěž je určena pro žáky hranických základních škol, cílem je zachytit Hranice jakýmkoliv způsobem. V osm hodin ráno jsme vyrazili na náměstí, soutěžící pak měli dvě hodiny na pořízení fotografií. Poté se všichni přesunuli do školy, každý účastník tam vybral na počítači tři nejzdařilejší fotografie, které následně hodnotila porota, " vysvětlil systém soutěže organizátor Petr Drábek ze ZŠ Šromotovo.

Hodnocení soutěže probíhalo přes víkend, porota byla sestavena z hranických osobností. Kromě starostky Radky Ondriášové a fotografa Jiřího Andrýska v ní zasedli také ředitel školy Radomír Habermann a učitel výtvarné výchovy Tomáš Janík. Vypsány byly kategorie 6. až 7. třída a 8. až 9. třída.

Fotografie porota hodnotila podle čísel, a tak dopředu nevěděla, kterému soutěžícímu patří. V mladší kategorii vyhrály všechny tři první místa fotky dvanáctiletého Ondřeje Vlasáka, žáka Základní školy Struhlovsko.

Fotíme Hranice - vítězný snímek Ondřeje Vlasáka

Vítězná fotografie Ondřeje Vlasáka

SNÍMKY ze soutěže FOTÍME HRANICE najdete ZDE (web ZŠ a MŠ Šromotovo)

„Soutěžil jsem už minulý rok, to jsem byl ještě páťák, a skončil jsem čtvrtý. To mě motivovalo se přihlásit i letos," říká vítěz, který na své škole navšťevuje fotografický kroužek.

Během dvou hodin, které žáci na focení měli, stihl zachytit podzimní most přes Bečvu směrem od parku, rotundu na hradbách u Zámecké pivnice i hranický zámek s lavičkou v popředí.

„Příští rok se určitě přihlásím znova. Zatím fotím s taťkovým kompaktem, ale na Vánoce bych si přál digitální zrcadlovku," svěřuje se mladý fotograf, který zkušenosti sbírá jako samouk.

Úplně poprvé vzal foťák do ruky asi před pěti lety, od té doby je v rodině focení na něm.

„Bydlím v Hranicích, ale často jezdíme na chatu do Paršovic, tam jsem taky vyfotil fotku do školní soutěže. Jinak inspiraci hledám na internetu, když si prohlížím jiné fotky. Chtěl bych, aby focení bylo vždycky můj koníček, který budu dělat s radostí," vysvětluje své cíle Ondřej Vlasák.

Výsledky soutěže i oceněné fotografie jsou k vidění na stránkách ZŠ a MŠ Šromotovo.

Vít Vrbka