Závodník má v ruce pistoli, na očích nasazenou černou textilní masku a soustředěně poslouchá zvuky, které ho navigují na cíl. Tak se dá jednoduše popsat simulovaná střelba nevidomých a slabozrakých osob. Do olomouckého Tyfloservisu, který devátý ročník turnaje Tvarůžková střela o víkendu uspořádal, se sjelo třicet soutěžících. „Z tohoto počtu je šest nevidomých či slabozrakých žen, zbytek jsou muži. Olomoucký klub je v simulované střelbě velmi úspěšný, občas jsme na prvním místě, obvykle obsadíme druhé či třetí," uvedl za pořadatele František Vyhnálek.

Jeho kolegyně Martina Rybaříková vysvětlovala, jak se zařízení pro simulovanou střelbu liší od běžné střelnice. „Počítač, který používáme, má speciální programy. Zbraň je zcela běžná pistole ráže devět milimetrů. Musí být ale odborně znehodnocená a speciálně upravená. Místo nábojů se z ní střílí laserem. Střelci poslouchají zvukové signály, které je různou výškou tónů navigují na elektronickém terči," popsala zařízení v hodnotě zhruba 40 tisíc korun Rybaříková.

Protože závodníci v simulované střelbě nemohou mít vzhledem k vysoké pořizovací hodnotě laserovou „střelnici" každý doma, pořizují si je jednotlivé sportovní kluby. Tam nevidomí a slabozrací docházejí na pravidelné tréninky. Za olomoucký klub SK Sigma je stále velmi úspěšná bývalá mistryně České republiky v simulované střelbě Mária Hrubá. „Věnuji se tomuto sportu asi osmým rokem, pořád mě to baví. V poslední době se používá jiný typ pistolí, mají odlišný zvuk. Abych si na ně zvykla, musím teď trénovat déle a častěji," přiznala držitelka keramické medaile zdobené Braillovým písmem.