„Myslím si, že je to dobrý nápad. Člověk aspoň získá přehled, kolik a za co město utrácí. Pokud se podaří službu rozjet, bude to jenom dobře," míní Pavel Kopřiva z Prostějova.

Prostějov se hodlá zařadit po bok mála měst, která už takzvaný rozklikávací rozpočet mají. Patří k nim například krajská města, jako je Praha, Liberec nebo České Budějovice, které už tuto službu svým obyvatelům nabízí.

„Lidé si budou moct průběžně ověřovat, jak je na tom radnice s plněním příjmů a výdajů, zároveň se dozví i vysvětlení, proč jsme některé finance nečerpali a co s nimi budeme dělat dál," vysvětlil primátor města Miroslav Pišťák. Zároveň dodal, že spuštění služby si vyžádá náklady ve výši 178 tisíc korun.

Slušné finanční rezervy

Konkrétní čísla jednotlivých položek rozpočtu na příští rok ještě nejsou známá. Budoucí rozpočet zatím počítá s předpokládanými příjmy a výdaji. Podle Miroslava Pišťáka má však město relativně slušné finanční rezervy.

„Ty ještě narostou, protože do konce letošního roku neproinvestujeme všechno, co jsme naplánovali," řekl prostějovský primátor a dodal, že dobrá je situace i s daňovými příjmy.

Konec splácení úvěru za aquapark

Příští rok bude také posledním, kdy bude radnice platit splátku za aquapark.

„Pokud nemluvím o úvěru, který je podmínkou poskytnuté dotace, tak se jedná o poslední úvěr, který nám zůstal," řekl Miroslav Pišťák a dodal, že městu zbývá za úvěr vážící se k dotaci zaplatit ještě osm set tisíc korun.

„Rozpočet města je tři čtvrtě miliardy korun, takže v porovnání s tím je osm set tisíc korun relativně nízká částka," míní primátor.

Prostějov by mohl příští rok dosáhnout nulového dluhu na jednoho občana. V letošním roce činila míra zadluženosti na jednoho Prostějovana zhruba šedesát pět korun.

„Máme dlouhodobě nejlepší rating, jaký v České republice můžeme mít. Prostějov je finančně zdravým městem," uzavřel Miroslav Pišťák.