Chybět nebude ani ocenění za záchranu života. „Cenu obdrží trojice mužů David Císař, Fratišek Macenauer a Petr Janda. Zachránili život třem vodákům, kteří loni na jaře nezvládli splutí řeky Desné," sdělila mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková.

David Císař tehdy vylíčil, že situace byla opravdu dramatická, zvládnout se jí podařilo hlavně díky rychlému rozhodování a pohotové reakci. Vše se odehrálo v Loučné nad Desnou poblíž penzionu Oáza. Tam obvykle v Desné mnoho vody není, ale po jarním tání v polovině dubna se z říčky stala bouřlivá řeka.

„Spravovali jsme auto, když přiběhl pán a křičel, že se pod splavem někdo topí. Popadli jsme lana a běželi tam, mezitím někdo volal záchranku. Ti vodáci byli pod převráceným raftem, neměli šanci se dostat ven, pořád je to v tom kotli stahovalo pod člun," popsal David Císař, který pracuje jako strážník u městské policie. Právě jeho praxe, jejíž součástí jsou také kurzy první pomoci, byla později velmi důležitá.

„Dva kluky se nám podařilo vytáhnout na laně, byli v pořádku, ale třetí už to nezvládl. Pořád vidím jeho oči, jak se díval na břeh. Pak už šel pod vodu, vír pak tělo pustil a začalo plavat po proudu. Běželi jsme za ním, s kamarádem jsme skočili do řeky a vytáhli ho ven," popsal David Císař.

S kamarády pak bezvládného raftaře oživoval až do příletu záchranářského vrtulníku, muž ledovou koupel i bezvědomí přestál bez úhony.

Slavnostní večer s udílením prestižních ocenění se bude konat v sobotu 12. dubna od 19.30 hodin v šumperském divadle. „Vstupenky pro veřejnost v hodnotě padesáti korun budou v prodeji v pokladně divadla od poloviny března," uvedl Bohuslav Vondruška z šumperské radnice.

Kdo získá Ceny města 2013
Kultura – Milena Filipová, dlouholetá pracovnice Vlastivědného muzea Šumperk, která se výrazným způsobem zasloužila o zřízení a obnovu Městské památkové zóny Šumperk
Sport – Vladimír Štěpán, střelec, člen družstva, které získalo na mistrovství světa v Peru zlatou medaili
Významný počin v humanitární a sociální oblasti – David Císař, František Macenauer a Petr Janda
Vzdělávání – Anežka Kovalová, akademická malířka, dlouholetá pedagožka na ZUŠ Šumperk
Životní prostředí a ekologie – Bořivoj Malec, vedoucí kroužků chovatelských, entomologických, teraristických i botanických při SVČ Doris
Drobné podnikání – firma Verner Motor, vyvinula hvězdicový motor pro historická letadla
Výrobní společnosti – SUMTEX CZ s.r.o,  jako jedna z mála firem udržuje tradici textilní výroby
Architektura rekonstrukce – Pramet Tools, oprava administrativní budovy
Architektura novostavba – cena neudělena, nepřišel žádný návrh
Cena mladých – Jaroslav Žváček za román Lístek na cestu z pekla, který byl oceněn cenou Magnesia Litera
Přínos městu - Miroslav Kubíček za celoživotní literární práci, kterou zviditelnil celou oblast Šumperska a Jesenicka.