Na stole mu ležel tiskopis s tučně vyvedeným nadpisem „odvolání".

Už víte, proč vás vedení zbavilo funkce primáře?

Odvolali mě bez udání důvodu. Po mém dotazu jen odvětili, že se k tomu nebudou vracet.

Jak jste to vzal?

Život je změna. Před rokem a půl jsem přišel s tím nejlepším úmyslem. Vyhrál jsem výběrové řízení, přestože se někteří lidé snaží tvrdit, že bylo zmanipulované. Mrzí mě to. Sledoval jsem, jak vprostřed nemocnice roste stavba centrálního pavilonu a těšil se, až začnu pracovat v novém. Teď nevím, jestli se toho dožiji. Sokrates říkal, že nemáme plýtvat energií v boji se starým, ale nechat si ji na budování nového.

Takže v Hradišti končíte úplně?

To oznámení o odvolání je staré půl hodiny. Ještě nevím, musím všechno zvážit. Nabídku pracovat zde jako standardní lékař jsem dostal. Rozhodování bude těžké. Beru v potaz i to, že děti tady nastoupily do první a druhé třídy, manželka zde má práci.

Jak vnímáte vyjádření politiků ze Zlínského kraje v tom smyslu, že péče v Uherskohradišťské nemocnici upadala?

Jsem přesvědčen o tom, že to není pravda. Koneckonců loňské statistiky operací a komplikací byly podobné jako v předchozích letech. Počet operací výrazně neklesl. Jen málo, a to proto, že se přikláním ke konzervativnímu přístupu. To znamená neotevírat každé bolavé břicho. Jsem chirurg, který hledá způsob, jak pacienta neoperovat. I banální operace může totiž způsobit zbytečnou komplikaci.

Když jste na podzim roku 2011 přišel do Hradiště, sliboval jste zavedení nových operačních technik. Co se vám z toho podařilo splnit?

Bylo toho poměrně dost. Zavedli jsme bezplatnou operaci křečových žil, chirurgii ruky, pracujeme s nejmodernějším laserem. Nic, co se dělalo už předtím, jsme nezrušili.Zaváděli jsme některé novinky v oblasti laparoskopie. Ty se zde před mým nástupem vůbec neprováděly. Chirurgie je samozřejmě disciplínou, kde úspěch nezávisí vždy zcela na nás. Někdy neuděláte nic špatně a výsledek není podle představ. Jindy víte, že výkon nebyl úplně ideální a pacient se přesto zázračně zahojí. I to se stává.

Ředitel Karásek skončil kvůli špatným vztahům s podřízenými. Nedá se něco podobného konstatovat i o vás? Byl jste „pes"?

Páni doktoři Sládek a Nečas mluvili o nutnosti zlepšení vztahů mezi zaměstnanci a odděleními. Já jsem přitom vysloveně klidný, pokojný člověk, který tady za jeden a půl roku nezvýšil hlas, nepoužil sprosté slovo, nikoho neponížil. A to mi jeden kolega říkal: „Pane primáři, vy jste na ně moc hodný. Oni na to nejsou zvyklí." Takový už jsem. Uzel se má rozvázat, ne roztínat.

MUDr. Dalibor Panuška

Narodil se v roce 1963 ve Spišské Nové Vsi. Vystudoval Univerzitu Komenského Martin. Působil v Univerzitní nemocnici Martin, v nemocnici ve Zvolenu a ve Všeobecné nemocnici Žiar nad Hronom, kde několik let zastával funkci primáře chirurgie. Odtud na podzim roku 2011 přišel do Uherského Hradiště. Nahradil tehdy primáře Petra Kavalce, jenž odešel po sporu s ředitelem Karáskem. V úterý byl z postu odvolán. Chirurgii se věnuje sedmadvacet let.