Návrh na vydání nového územního plánu Olomouce nakonec odsouhlasilo ze 40 přítomných 23 zastupitelů, 5 hlasovalo proti a 12 se zdrželo.

Již nyní je však jasné, že se zastupitelé budou muset brzy zabývat jeho dílčími změnami.

Schválený plán by měl začít platit už od letošního 1. října.

Stovky připomínek, šest let práce

Nový územní plán je zásadní dokument, který nastavuje pravidla všech příštích staveb a proměn Olomouce.

Zjednodušeně řečeno "vykolíkuje" prostředí, ve kterém se bude město v příštích letech rozvíjet.

Mimo jiné omezuje výšku nejvyšších budov, vymezuje plochy pro podnikání, bydlení či rekreaci a připravuje i cestu pro případnou stavbu nových komunikací.

Plán se připravoval několik let a prošel i několilka veřejnými prezentacemi a připomínkováním. Podnětů a výhrad od občanů se sešlo několik stovek, spousta z nich byla do dokumentu zapracována.

Před zastupitele i tak v pondělí předstoupilo několik olomouckých podnikatelů, kteří žádali v novém územním plánu dílčí změny či jej kritizovali jako bránící ekonomickému rozvoji Olomouce.

Jejich výstupy vyvolaly vlnu nevole k souhlasnému hlasování v řadách opozice. ČSSD i KSČM tak požadovala, aby se dokument ještě přepracoval.

„Jedná se o závažné připomínky významných zaměstnavatelů," sdělil Jiří Rozbořil (ČSSD) před hlasováním.

I náměstek primátora Ivo Vlach (TOP 09) připustil, že s novým koncepčním dokumentem není stoprocentně spokojen.

„Nechceme však zahodit šest let práce, které se na územním plánu udělaly. Pokud vyvstanou podnikatelům nějaké komplikace v souvislosti s územním plánem, jsme připraveni provést jeho změny," zmínil Ivo Vlach.

Jeho koaliční partner, Ladislav Šnevajs (KDU –ČSL), předpověděl, že nový plánovací dokument je zcela v pořádku a nebude bránit rozvoji podnikatelské činnosti.

Olomoucký primátor Martin Major (ODS) očekává, že první změny v novém plánu by se mohly řešit už do konce tohoto roku.

Spiknutí proti podnikání, nebo chyba úředníka?

Samotnému hlasování předcházelo v pondělí šest hodin jednání. 

V něm vystoupili za řečnickým pultem i podnikatelé či zástupci podnikatelských subjektů, kteří na jednání zastupitelstva dorazili.

Jedním z nich byl například Richard Zedník, majitel firmy Nutrend, která v současnosti zaměstnává dvě stě padesát lidí. V blízké budoucnosti připravuje rozšíření a nabídku práce pro dalších zhruba sto zaměstnanců.

Podle jeho slov nový územní plán zabraňuje rozvoji firmy, která je jedním z významných zaměstnavatelů ve městě.

S využitím pozemků, které před lety Nutrend zakoupil pro rozšíření výroby, totiž musí souhlasit i všichni vlastníci ostatních parcel.

„Věříme, že došlo k chybě úředníka a že nejde o spiknutí proti našemu podnikání," řekl spolumajitel Nutrendu, který dodává výživu sportovcům i za hranicemi Česka.

Obdobné výtky vyslovili také zástupci dalších firem v průmyslové zóně ve Chválkovicích.

Podle šéfa odboru koncepce a rozvoje Marka Černého i spolutvůrce územního plánu Jakuba Kynčla z brněnské kanceláře Knesl+Kynčl se nemusejí zdejší podnikatelé obávat.

Šantovka Tower jen do 29 metrů? 

Nesouhlas s novým územním plánem vyslovil také Richard Morávek a právník Martin Mládek zastupující všechny společnosti, které spojuje projekt Šantovka.

Jejich námitka se týkala zejména zapracování požadavku ministerstva kultury o stanovení maximální povolené výšky staveb v Olomouci.

Tu nový územní plán povoluje v 29 metrech v celém městě, tedy i v území, kde má investor nové olomoucké čtvrti záměr postavit takzvanou Šantovka Tower. Podle jeho plánů by ale měla dosáhnout 75 metrů.

„Od začátku je nový územní plán nesrozumitelný, složitý a vytváří prostor pro lidovou tvořivost úředníků, s čímž zásadně nesouhlasíme," pronesl před zastupiteli Richard Morávek.

K médiím pak po odsouhlasení plánovacího dokumentu nebyl sdílný.

Již u řečnického pultu však naznačil, že v případě schválení nového územního plánu, který začne platit 1. října, pohrozil, že jeho společnosti podají na město žalobu.

Hatí výstavbu kaskádových domů 

S tou vyrukoval také architekt Ladislav Opletal, kterému nový dokument hatí výstavbu dalších kaskádových domů v lokalitě Nová Ulice.

Proti tvůrcům i zastupitelům se ostře postavil také Filip Šlezar. Jemu se coby zástupci dvou set obyvatel lokality Bacherova nelíbí změna provedená těsně před ukončením možnosti podat připomínku.

Nový územní plán totiž umožňuje výstavbu třech domů na poslední zelené ploše v blízkosti obydlí.

„Celý rok hlídáme internetové stránky. Ve chvíli, kdy jsme již nemohli nic dělat, se všechno změnilo. V čím zájmu jednáte? Obyvatel nebo soukromého developera," opřel se do reprezentace.

Podle slov Marka Černého je na stavbu bytových domů vydané územní rozhodnutí. „Druhá část pozemků patří městu a zde bude zelená plocha ponechaná a počítá se zde s parčíkem," řekl Marek Černý.

Co je to územní plán?
Územní plán je klíčový dokument pro jakýkoliv stavební rozvoj lidských sídel a změny v krajině.

Pro stavby nebo záměry, které nejsou v souladu s územním plánem, nesmí žádný úřad vydat povolení, například územní rozhodnutí nebo stavební povolení.

Naopak projekty, které jsou v územním plánu zaneseny, jsou velmi obtížně odvratitelné.

Dokument stanovuje priority, podle kterých se bude Olomouc dále ubírat.

„Územní plán je politický nástroj města. Pokud bychom si řekli, že ho město nebude mít, řídí se obecnými podmínkami stavebního práva," řekl architekt a urbanista Pavel Grasse.

Vedení radnice si od schválení slibuje kvalitní podmínky pro život ve městě.

„Plán je jedním z motorů dalšího pokračování rozvoje města Olomouce," sdělil primátor Martin Major.