Někdejší rektor Masarykovy univerzity a bývalý ministr školství Fiala má v kraji podle něj velkou podporu a je člověkem, po jakém se ve straně volá. O nominacích na předsedu a místopředsedy strany bude krajský sněm ODS rozhodovat 15. ledna v Olomouci.

„Výzvu podpořili všichni členové regionální rady. S panem Fialou jsem i osobně mluvil, není to o tom, že bychom dávali podporu někomu, kdo by pro nás byl neznámý. Nejsem to jen já, kdo s ním má nějaké zkušenosti, ta jednání mezi námi probíhají. Máme na něj jasně definovaný názor, který jsme vyjádřili podporou, kde ho vyzýváme, aby kandidoval," řekl ve středu krajský šéf strany Robert Knobloch.

Fiala s ODS sympatizuje dlouhodobě a v říjnových volbách vedl kandidátku v Jihomoravském kraji. Na začátku listopadu se stal členem místní organizace ODS Brno-střed, která jeho nominaci navrhla. Následně ji schválili delegáti sněmu ODS Brno-město. Fiala ve čtvrtek řekl, že se nejpozději do příštího pátku rozhodne, zda nominaci na předsedu ODS přijme. Má přitom velkou šanci najít podporu v regionech. Fialovu kandidaturu na předsedu strany už podpořila oblastní rada ODS Ostrava. Většina zástupců krajských či okresních sdružení oslovených jej podpořila. Jen střední Čechy se postavily jednoznačně za Miroslavu Němcovou, Fiala by podle předsedy klubu středočeských zastupitelů ODS Raduana Nwelatiho měl začít jako první místopředseda.

Občanští demokraté si nové vedení zvolí na lednovém kongresu. Svolali ho poté, co ODS ve sněmovních volbách získala jen 7,72 procenta hlasů a zaznamenala tak nejhorší výsledek ve své historii.