„Co do rozsahu je tento případ ojedinělý v rámci celé republiky. Pachatel zprávy rozesílal přes anonymní SMS brány, případně zneužíval e-mailové adresy jiných osob, používal různé počítače a telefony. Dopadení pachatele nebylo snadné, byla to mravenčí práce," řekl ředitel územního odboru šumperské policie Libor Giesel.

Muž si nevybíral podniky pouze na Šumpersku, ale hrozil také třeba v Rýmařově či Brně. Rafinovaně střídal různé počítače i telefony, použil například přístroj svého otce, bratra či družky. Při domovní prohlídce policisté zabavili přes deset mobilů a další techniku. Každou výhrůžku musela policie pečlivě ověřit, budovu evakuovat a prohledat jí.

Na šumperský úřad práce se sedmadvacetiletý muž zaměřil celkem čtyřikrát, oznámení o uložené výbušnině posílal jedné z úřednic z cizích e-mailových adres. Policisté pokaždé museli úřad na několik hodin uzavřít, prostory pak prohledával i speciálně cvičený pes. Jak již dříve uvedl ředitel úřadu práce Ivo Bartl, plané poplachy byly nepříjemné především pro klienty, kteří si tak nemohli vyřídit své záležitosti.

Policisté se snaží zjistit také motiv mladíkova jednání. „Některé výhružné zprávy podepisoval jmény či přezdívkami svých známých, také si někdy vybíral podniky, které navštěvují. Chtěl se jim tak pomstít, věděl, že takto jim způsobí problémy," řekl vrchní komisař Rostislav Brückner.  Z jakých důvodů se zhruba deseti lidem snažil mladík mstít, policisté neuvedli. Pouze naznačili, že dlouhodobě nezaměstnaný mladík měl s některými lidmi ve svém okolí vztahové konflikty a údajně trpěl i depresivními stavy. Jeho duševní zdraví budou nyní zkoumat znalci z oboru psychologie a psychiatrie.

„Bombový fantóm" se do křížku se zákonem nedostal poprvé, v minulosti byl již dvakrát souzen pro ohrožování mravní výchovy mládeže a úvěrový podvod. Nyní mu šíření poplašné zprávy hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři léta, na soud si počká ve vazební věznici.