Dvaačtyřicetiletému strážníkovi nyní hrozí až šest let vězení.

Kriminalisté strážníka obvinili už minulý týden, informovali o tom ale až v pondělí.

„Zahájili jsme trestní stíhání dvaačtyřicetiletého muže pro přečin usmrcení z nedbalosti. Obviněnému hrozí až šest let vězení," sdělil náměstek krajského policejního ředitele Karel Kadlec s tím, že policisté vyslechli několik desítek svědků a mají k dispozici také odborná vyjádření znalců.

Kriminalisté však nechtějí detailně popsat, co se v noci z pátku 9. ledna na sobotu 10. ledna před přerovským barem Lumír vlastně stalo.

„K tomu se nemůžeme podrobně vyjadřovat. Situace byla složitá. Stalo se to v noci a navíc na ulici, kde byl poměrně velký pohyb osob. Vyšetřování bylo proto složité," poznamenal Karel Kadlec.

Rekonstrukce na místě činu

Policisté se zabývali tím, jak k tragické události došlo.

Z dosavadních výsledků vyšetřování vyplývá, že mladík nebyl smrtelně zraněn odraženou kulkou.

„S největší pravděpodobností střela nejdříve zranila poškozeného muže, prošla tělem, a pak se zdeformovala při nárazu o asfaltový povrch vozovky. Abychom tuto otázku zcela objasnili, bude provedena rekonstrukce na místě činu," upřesnil vedoucí odboru obecné kriminality krajského policejního ředitelství Martin Nasswettr.

Rekonstrukce se podle něj zúčastní znalci, odborníci na balistiku a soudní lékaři.

K tomu, zda už obviněný městský policista v přípravném řízení na policii vypovídá či s vyšetřovateli stále nespolupracuje, se kriminalisté nechtěli vyjadřovat.

„Strážník se při zásahu zranil, je stále v pracovní neschopnosti," poznamenal Martin Nasswettr.

K tragické události došlo v noci z 9. na 10. ledna před přerovským barem Lumír.

Hlídka městské policie vyjížděla na místo kvůli nahlášené potyčce asi deseti osob.

Jeden ze zasahujících strážníků ale při výstřelu ze služební zbraně zasáhl a smrtelně zranil třiadvacetiletého mladíka.

Chystá se další protest

Zbytečná smrt mladého člověka v Přerově rozvířila značné emoce.

Na protestním mítinku, který se uskutečnil v lednu před služebnou Městské policie, se sešlo asi sto padesát lidí.

Další protestní pochod „Za Michala" se koná na náměstí T. G. Masaryka ve středu 11. února v 17 hodin.

„Přestože padlo obvinění, je zde stále spousta nevyjasněných otázek – například, jestli už bylo zahájeno stíhání proti útočníkům, kteří rvačku v baru Lumír vyprovokovali a napadli dva mladé lidi. Chtěli bychom také vyzvat ředitele Městské policie, aby se k celé situaci vyjádřil," řekl organizátor akce Roman Tomek.

Tomu vadí i vlažný postoj vedení města k celé situaci.

„Stále nám nikdo neřekl, jak je možné, že strážník vytáhl zbraň. Čekali jsme, že někdo z radnice vysvětlí, jaká budou učiněna opatření, aby se něco podobného nikdy neopakovalo. Nic takového se ale nestalo," dodal.

Strážník stále na neschopence

Ředitel Městské policie v Přerově Omar Teriaki chce o dalším osudu obviněného strážníka rozhodnout až poté, co ukončí nemocenskou.

Až do konce února je totiž v pracovní neschopnosti kvůli zranění nohy.

„Má neschopenku, podle zákoníku práce je tedy v ochranném režimu. Chceme tu věc řešit až po ukončení nemocenské, a to podle možnosti, kterou nám dává zákoník práce v návaznosti na zákon o obecní policii," řekl.

Městská policie prý hodlá ve spolupráci s městem připravit plán vzdělávání a výchovy tak, aby se minimalizovala potřeba použití střelné zbraně a lépe zvládaly krizové a zátěžové situace.

„Systémově nebylo zjištěno pochybení – do této doby tedy nebyl důvod strážníky nadstandardně proškolovat. V posledních dvou letech sáhli naši strážníci po donucovacích prostředcích v jednadevadesáti případech a pouze ve dvou z nich došlo ke zranění pachatele nebo zasahujícího strážníka," uzavřel Omar Teriaki.