Obec na revitalizaci centra původně získala dotaci přes šest a půl milionu korun z Evropské unie. Letos ale končí programovací období a všechny projekty včetně jejich následného vyúčtování musejí být hotové do konce roku.

„Máme obavy, že se to časově nestihne. Nyní běží správní řízení ve věci odvolání proti stavebnímu povolení. Bude záležet na tom, jak rychle se to stihne vyřídit. Na samotné práce bychom potřebovali tak tři měsíce, takže nějaká šance stále je," řekl starosta Postřelmova Jaroslav Nimrichtr.

Revitalizace měla vyřešit několik palčivých problémů, které v centru třítisícové obce jsou. „Součástí projektu je například řešení prostoru u restaurace Beseda a pošty. V zálivu je tady umístěná autobusová zastávka, která je hned za prudkou zatáčkou, takže je to hodně nebezpečné," přiblížil jedno z problémových míst starosta Nimrichtr.

Součástí celkového řešení měl být i prostor návsi s křižovatkou směrem na Rovensko, další autobusová zastávka u prodejny Osapo, kde měla vzniknout i parkovací místa, výstavba a rekonstrukce chodníků od začátku obce ve směru od Zábřehu až po kulturní dům nebo částečné zúžení silnice.

„Pokud bychom tuto akci nakonec nestihli zrealizovat z evropské dotace, nechám na zastupitelích, aby rozhodli jak postupovat dál. Mohli bychom znovu žádat o dotaci v novém programovacím období, variantou je i to, že bychom úpravu centra zaplatili z obecního rozpočtu," nastínil další postup starosta Postřelmova.

Jednu velkou stavbu, která přispěla ke zlepšení vzhledu obce, už letos v Postřelmově dokončili. Byla jí revitalizace lokality zvané Vyhnálov, kde dělníci vybudovali nové chodníky a opravili vozovku. Vznikla zde nová parkovací místa, nové je také veřejné osvětlení, mobiliář, jako jsou lavičky či odpadkové koše, a rovněž zeleň.

Náklady se vyšplhaly téměř na jedenáct milionů korun, přičemž osm milionů obec získala jako dotaci z Regionálního operačního programu Střední Morava.