„Do laguny u Valáška, momentálně nejhlubšího místa nádrže, vyvezeme zeminu vybagrovanou při rekonstrukci hráze," potvrdila v pondělí dopoledne Gabriela Tomíčková, mluvčí Povodí Moravy. Dodala, že laguna by mohla po napuštění přehrady sloužit jako sedimentační nádrž, v níž by se v případě potřeby těžilo nanesené úživné bahno.

Zcela jistě pak místo těžby nánosů vznikne u ústí říčky Hloučely do přehrady.

„Příbřežní pásmo bude mít svoji část sloužící k odtěžení sedimentů a díl, který bude fungovat jako mokřadní a vodní biotop, v němž budou rostliny dočišťovat vodu z přítoku," popsal biolog Petr Loyka, který nad ozdravěním Hloučely a nádrže vykonává odborný dozor. Stejné pásmo vznikne také v Podhradském rybníku.

Zelenou skalicí proti sinicím

Dalším opatřením proti nadměrným živinám v přehradě a rybníku bude nejspíš instalace nádob, které budou do přítoků postupně uvolňovat síran železitý, tedy zelenou skalici.

„Tato látka vysráží nadměrný fosfor ve vodě do podoby, která bude pro sinice nevyužitelná," přiblížila Tomíčková. Povodí nyní hledá nejvodnější místa pro umístění barelů.

Plumlovská přehrada - 17.9.2012

Konečný odlov

K odlovu ryb zbylých v laguně u Valáška se profesionální rybáři pustí tento týden.

„Voda v laguně musí klesnout na optimální výšku. Jde o to, aby byl odlov z lodi co nejsnažší," zmínil se Petr Loyka. Odhadl, že v laguně, budou desítky ryb.

Vzhůru na žáby

Specialisté pak na dně přehrady sesbírají žáby. Spousty těchto obojživelníků osídlily tůňky na dně vypuštěné nádrže. Další živočichové se tam pomalu stěhují k zimování.

„Ochranářské záležitosti práce na rekonstrukci hráze nezdrží," vzkázal Loyka.

Povodí Moravy míní plumlovskou přehradu napustit na jaře roku 2013. „

Doporučuji, aby se před napuštěním dno vyseklo, uklidilo a vyvápnilo," nechal se bilolog Petr Loyka slyšet. Stavbaři rekonstrukci hráze, která zahrnuje i opravu koruny, dokončí v září příštího roku. Práce přijdou na 136 milionů korun.