„V letošním roce zhotovitel téměř kompletně zrekonstruoval jednu třetinu trasy, a to ve spodním úseku v délce tři kilometry. Dále zahájil práce na nejdelší zárubní gabionové zdi pod vrcholem sedla," popsal postup díla ředitel olomoucké správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Martin Smolka.

Automobilový provoz se na frekventovanou trasu vrátil po více než půl roce. Řidiči už nemusejí úsek objíždět přes Ramzovou, v případě rozměrných nákladních vozů dokonce přes Bruntál.

„Silnice je opravená jen na kratší části úseku, zbytek je ve stejném nebo ještě v horším stavu, než byl na jaře. Myslel jsem si, že za tak dlouhou dobu toho stihnou opravit více," poznamenal Luděk Vávra, který místem projel.

Zpoždění postupu prací oproti plánům potvrdil i Martin Smolka.

„Zhotovitel v původním harmonogramu stavebních prací plánoval dokončit úsek o jeden kilometr delší," uvedl ředitel olomoucké správy ŘSD.

Auta zkoušela projet i přes stavbu

Problémy stavbařům působili po celou letošní etapu oprav neukáznění řidiči, kteří se pokoušeli svými vozy staveništěm projet. V řadě případů přitom hazardovali se svou bezpečností.

„Zaznamenali jsme i případ, kdy stavební technika musela vyprošťovat uvízlé motorové vozidlo, které přes zákaz na staveniště vjelo," sdělil Martin Smolka.

Problémy s nedisciplino­vanými řidiči potvrdila i policie.

„Policisté z obvodního oddělení ve Velkých Losinách řešili několik přestupků neukázněných řidičů blokovými pokutami," řekla policejní mluvčí Marie Šafářová.

K některým z případů policisty přivolali samotní stavbaři.

Dlouhodobá uzavírka ovlivnila mimo jiné fungování hotelu na Červenohorském sedle. Podle jeho ředitele Tomáše Sedláčka se však ubytovacímu zařízení podařilo na situaci připravit.

„Klienty se nám podařilo informovat, na léto jsme přijali nižší počet zaměstnanců. Turistické hřebenové trasy a silnice ze směru od Jeseníku zůstaly otevřené. Nikde nezačala panovat hysterie, že to tady bude odříznuté," řekl Tomáš Sedláček.

„Uzavírka na nás dopad měla, ale přesná čísla ještě nemáme vyhodnocená. Ono se to ani detailně vyhodnotit nedá," doplnil Tomáš Sedláček.

Nově širší i s předjížděním

Uzavírka silnice na šumperské straně Červenohorského sedla se bude opakovat i příští rok.

Úsekem řidiči neprojedou od poloviny dubna do poloviny listopadu.

Poté by měla silnice dosahovat podobných parametrů, jako na jesenické straně.

Bude bezpečnější, širší a na některých místech rozšířená tak, aby bylo možné ve stoupacím pruhu předjíždět pomalu jedoucí auta.