Výchovný ústav navrhlo ministerstvo školství zrušit ke konci letošního června. Ve Vidnavě, kde nezaměstnanost atakuje dvacetiprocentní hranici, by tak přišlo o práci dalších bezmála čtyřicet lidí.

„Místo pomoci tomuto regionu například otevřením nové věznice v areálu bývalého kněžského semináře, který již vlastní Vězeňská služba Opava, se ministerstvo školství rozhodne zasadit tomuto regionu další ránu,“ stojí v dopise. Podepsáni jsou pod ním představitelé oblastní rady ODS Jeseník Lubomír Žmolík a Petr Procházka a předseda místní organizace strany ve Vidnavě Ladislav Piskacis.

„Znepokojuje nás rostoucí podíl státních institucí na redukci pracovních míst v regionu Jesenicka. Nepřipusťte, aby ekonomicky nejslabší region ještě více oslabilo rozhodnutí vaší vlády,“ obrací jeseničtí politici premiéra. V posledních letech v okrese zanikly ve veřejném sektoru desítky pracovních míst. Například u policie, na pozemkovém fondu nebo na úřadu práce.

Petra Nečase signatáři dopisu žádají, aby ve spolupráci s ministrem školství rozhodnutí o zrušení ústavu přehodnotil.

„Zároveň Vás žádáme o návštěvu našeho regionu společně s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem, při které bychom problémy tohoto regionu prodiskutovali. Měl byste tak možnost zhlédnout Jesenicko jako nejchudší region České republiky, ale také město Vidnava a současně budovy jak pro budoucí věznici, tak i výchovného ústavu,“ píší politici premiérovi.

Nyní se zdá, že dopis nezůstane bez odezvy. „Pan premiér se v sobotu se situací obeznámil a je si vědom její vážnosti. Komunikace v této věci bude pokračovat a pan premiér přislíbil i návštěvu v regionu,“ tlumočil reakci předsedy vlády mediální poradce Radim Kašpar.

Věznice mírného typu má ve Vidnavě vzniknout v budově někdejšího kněžského semináře. Pro městečko a jeho okolí by to znamenalo velkou výhru: s věznicí by bylo spojeno až 250 pracovních míst. Původně měla fungovat už od roku 2010, podle posledních informací od ministra Pospíšila se její zřízení odkládá na roky 2013 až 2014. Důvodem je nedostatek peněz.

Plánů na přeměnu někdejšího kněžského semináře bylo několik. Původně se zde uvažovalo o zřízení detenčního ústavu pro pachatele závažných trestných činů, které spáchali kvůli své sexuální úchylce.

V souvislosti s tímto záměrem detektivové z protikorupční policie obvinili dva bývalé vysoké činitele ministerstva spravedlnosti a vězeňské služby. Podle deníku Právo se jedná o někdejšího náměstka ministerstva spravedlnosti Františka Steinera a bývalého šéfa vězeňské služby Luďka Kulu.

Problém tkví podle Práva v tom, že nákup objektu od ostravsko-opavského biskupství byl údajně nevýhodný. Podle obvinění nebyl objekt pro detenční ústav vhodný a ministerstvo na jeho rekonstrukci nemělo peníze. Oběma mužům také policisté kladou za vinu, že i přes plány na zřízení detenčního ústavu je objekt dodnes prázdný a vězeňská služba musí platit za jeho správu.

Otevřený dopis premiérovi není jediným projevem nesouhlasu s chystaným uzavřením výchovného ústavu ve Vidnavě. Vedení města zaslalo otevřený dopis podobného znění ministru školství, proti plánu ministerstva se v petici postavily i více než dvě stovky lidí.