V roli poslance a primátora by Olomouc vedl pouze do sestavení rozpočtu města, poté ji chce uvolnit jinému adeptovi ze strany.

Novotný to oznámil při představení kandidátní listiny ODS v kraji.

Na rozdíl od ostatních parlamentních stran na ní dali občanští demokraté prostor pouze lidem, kteří v minulosti nebyli spojeni s působením ve sněmovně.

„Má představa je, že bych ve funkci primátora zůstal do okamžiku schválení rozpočtu statutárního města Olomouce na příští rok, což je zhruba měsíc a něco po parlamentních volbách. Poté bych byl připraven dát prostor někomu z kolegů z mé politické strany," řekl dnes Novotný.

Ve stejné pozici se při sněmovních volbách v červnu roku 2006 ocitl také tehdejší primátor Martin Tesařík (ČSSD). Ve funkci tehdy zůstal, komunální volby se však tehdy konaly již na podzim.

Olomouckému primátorovi zbývá do konce jeho funkčního období více jak rok. Podle něj však takové dva mandáty veřejných funkcí spojitelné nejsou a časově se zvládnout nedají.

„Doufám, že se to podaří dojednat koaličně a najde se jiný zástupce," doplnil Novotný, který zastává křeslo olomouckého primátora již sedm let.

Starosta Šternberka i předseda Mensy 

Kromě Novotného obsadil přední místa na kandidátce náměstek přerovského primátora Michal Zácha, politolog a vysokoškolský učitel Petr Sokol z Prostějova, podnikatel Josef Ťulpík ze Šumperska a starosta obce Lipová – Lázně na Jesenicku Lubomír Žmolík.

Na kandidátce je také starosta Šternberka Stanislav Orság, starostka Náměště na Hané Marta Husičková, ředitel olomoucké reklamní společnosti Radim Králík či předseda Mensy Tomáš Blumenstein.

Podle Novotného ODS vsadila na nové tváře záměrně. Odpoutat se tím chce od chyb, kterých se strana dopustila.

„S výjimkou několika jmen – zkušených regionálních politiků – je kandidátní listina výrazně nová. Není tam žádná tvář, která v minulosti působila v Poslanecké sněmovně. Kdybychom na kandidátce měli staré tváře, lidé by nám nevěřili naši změnu," dodal krajský lídr.

Olomouckému primátorovi hodlají v nadcházejících předčasných volbách konkurovat na předních pozicích například bývalí poslanci Roman Váňa za ČSSD, Jitka Chalánková z TOP09 a Alexander Černý za KSČM. Dosud podalo kandidátní listinu u krajského úřadu 12 politických stran a hnutí.