Takto má do příštího podzimu vypadat centrální část jesenických lázní. Společnost Vincenze Priessnitze chce ve spolupráci s lázněmi obnovit podstatnou část areálu.

Připravované akce mají zatím podobu dvou projektů. Na první za šest milionů korun se už podařilo získat podporu z fondů Evropské unie. Od poloviny letošního srpna do září příštího roku má podle něj získat novou podobu promenádní alej pod sanatoriem Priessnitz. Dosavadní asfaltovou cestu nahradí komunikace s novým povrchem. Uprostřed ní vzniknou květinové záhony.

Změn dozná také travnaté prostranství před blízkou vilkou. „V prostoru před Jubilejní vilou, kde dříve stával dům původního balneoprovozu, vznikne přírodní inhalatorium. Jeho hlavním prvkem budou záhony s živými ploty. Uvnitř záhonů porostou květiny, a to jak trvalky, tak léčivé byliny na podporu léčby v lázních,“ přiblížila další část projektu Miroslava Kalinová z jesenických lázní.

Území za Jubilejní vilou nechají zahradnické firmy přírodní charakter. Prokácí nebo ošetří zde některé stromy a keře, regenerace se dočká také trávník.

Druhý projekt počítá s obnovou zeleně na lázeňské kolonádě a v blízkém okolí. Řada stromů v aleji na kolonádě je ve špatném stavu. Když v zimě napadne sníh, jejich větve se lámou. Ty, které jsou v nejhorším stavu, půjdou k zemi a nahradí je nové.

„Od Maďarského pomníku k odbočce ke křížku, což je asi 150 metrů, bude alej obnovena kompletně. Stromy tam budou vykáceny a nahrazeny novou výsadbou. Jedná se o osmdesát devět stromů,“ sdělila Kalinová.

Úpravy se dočká i zpustlé území pod kolonádou, kde rostou náletové dřeviny. Plánuje se zde obnovení průhledů. Lázeňští hosté a turisté si tak opět budou moci vychutnat výhledy na vrchol Šeráku a na centrum lázní.

Žádost o dotaci na šestnáctimilionový projekt leží na Státním fondu životního prostředí.

„Na kolonádě už děláme dílčí projekty, jako je rekonstrukce altánu u Polského památníku. Vzhledem k jeho špatnému stavu byl altán odstraněn a bude vystavěn nový. Existuje i projekt na revitalizaci Polského památníku a jeho blízkého okolí,“ doplnila obchodní ředitelka Priessnitzových léčebných lázní Lada Malíková.

K obnově centra lázní se připojí i město Jeseník. Na lázeňské kolonádě nechá vyměnit zastaralé veřejné osvětlení za nové. Nové lampy budou vybaveny speciální technologií, které zajistí větší rozptyl světla. Místo dosavadních čtyř desítek lamp jich zde bude zhruba o čtvrtinu méně.

„Oproti stávajícímu stavu dosáhneme úspory energií o třicet procent,“ poznamenal vedoucí oddělení investic a rozvoje jesenické radnice František Chovanec.

Areál jesenických lázní získává novou tvář již několik let. V roce 2010 zde vnikl nový balneopark, letos se budou dokončovat poslední úpravy v parku Vincenze Priessnitze.