„S vlastníkem jsme se snažili jednat již mnohokrát, bohužel domluva s ním není možná. V řadě případů na naše snahy ani nereagoval, poštu si nepřebírá a víceméně nekomunikuje," sdělila vedoucí majetkoprávního odboru šumperské radnice Hana Répalová.

Majitel památky Karel Šašinka má pověst podivína, šumperskou nemovitost sice občas obývá, ale trvalé bydliště má v Brně. Léta se nebaví nejen s úředníky šumperské radnice, ale také s památkáři, kterým tak zbývá pokračující devastaci objektu jen přihlížet.

Šumperská textilní manufakturav ulici Generála Svobody
je významná městská budova. Dům byl postaven v letech 1730 až 1750, takže jádro objektu je barokní. Od roku 1785 se zde nacházela manufaktura na výrobu manšestru a byla jediná svého druhu v Rakousku – Uhersku.
O rozvoj textilní výroby
se zasloužil vlivný vídeňský podnikatel Johann Klapperoth, postupně se díky němu Šumperk stal textilním centrem Moravy. Počátkem devatenáctého století zaznamenávala výroba Klapperothovy továrny období největšího rozkvětu
a zaměstnávala tři stovky lidí.
V té době bylo zdokonaleno barvení a kolorování výrobků. Továrna vyráběla manšestr, tripp a plyš, tyto produkty Šumperk proslavily v celé Evropě. Z výrobních prostor
se dnes zachovala jen část

Bývalou manufakturu vlastnila rodina Karla Šašinky již za socialismu, památkou byla prohlášena v roce 1958. V katastru nemovitostí je vedena jako obytný dům. Karel Šašinka na opravy objektu peníze nemá, ještě nedávno byla na jeho majetek uvalena exekuce. Šumperské manufaktuře tak přece jen svitla naděje. Pokud by jí v totiž dražbě získal nový vlastník, zřejmě by zajistil opravy. Karlovi Šašinkovi se ale dražbu podařilo odvrátit, v současné době již na nemovitosti zástavní právo nevázne. Za dvě desítky let to ostatně nebylo poprvé, kdy byl kvůli dluhům dům zastaven.

„Vše samozřejmě sledujeme, ale po právní stránce je dost složité, aby město usilovalo o objekt v exekuční dražbě. Nedalo by se vyloučit, že na nemovitost hned naskočí jiné závazky, které by pak připadly radnici," dodala Hana Répalová.

Podle památkářů budova vyžaduje celkovou obnovu včetně zajištění statiky, rekonstrukci střechy a výměnu vnějších i vnitřních omítek. To představuje náklady v řádu milionů korun. Objekt se nyní nachází na seznamu nejohroženějších nemovitých památek v Olomouckém kraji.

„Je to velká škoda, pro budovu se dá představit smysluplné využití. Navíc pokud by jí vlastnilo město, zřejmě by dosáhlo na dotace, které by z velké části pokryly rekonstrukci. Ale pamatuji si, že ještě jako starosta Šumperka jsem s majitelem v devadesátých letech několikrát jednal. Tehdy mu město nabízelo za prodej domu velmi slušnou částku. Prodat ale nechtěl, pokud už o tom uvažoval, požadoval zcela nereálné sumy," řekl šumperský zastupitel a bývalý starosta Petr Krill.

Před časem se Deníku Karla Šašinku podařilo v jeho ruině zastihnout, pohled do interiéru nebyl o nic vábnější, než vizáž domu zevnitř. Tehdy poněkud zmateně tvrdil, že peníze na opravu památky několikrát žádal, nespecifikoval ale koho, jak také řekl, se svým majetkem si prý může dělat, co uzná za vhodné.