„Od března se snažíme uzavřít kolektivní smlouvu s Dopravní a logistickou společností, která ve městě provozuje autobusové spoje. Protože naše požadavky neakceptuje, požádali jsme ministerstvo práce a sociálních věcí o zprostředkovatele u kolektivního vyjednávání," vysvětlil předseda Nezávislého odborového svazu automobilové dopravy Rudolf Parák.

Odboráři teď čekají, jak se k celé věci ministerstvo postaví. Pokud jim nevyhoví, tak vstoupí do výstražné stávky.

„Dnešním dnem vyhlašujeme jen stávkovou pohotovost, lidé se tedy nemusejí obávat toho, že by se nedočkali svých spojů," ujistil.

Žádají zvýšení hodinového tarifu

O co přesně nespokojeným řidičům jde? Žádají zaměstnavatele o navýšení platů a chtějí s ním mluvit i o benefitech, které navrhují. Ať už se jedná o volnou jízdenku, stravenky nebo penzijní fond.

„Požadujeme navýšení hodinového tarifu z 90 na 95 korun, to znamená asi o pět procent," upřesnil Parák.

Zástupci odborů už o situaci informovali i přerovského primátora Vladimíra Puchalského (SpP).

„Byli jsme ujištěni, že se vyhlášení stávkové pohotovosti žádným způsobem nedotkne městské hromadné dopravy. Lidé se tedy v této fázi nemusejí obávat, že by přišli o své spoje, nebo by se jim jiným způsobem zkomplikovalo cestování autobusem po Přerově," vysvětlil primátor.

„Odboráři byli z naší strany ujištěni, že město Přerov – coby objednatel veřejné služby – na vzniklé situaci nenese žádnou vinu a není oprávněno do kolektivního vyjednávání vstupovat," dodal Vladimír Puchalský.

Nabízíme jim benefity, říká zaměstnavatel

Provozovatel městské hromadné dopravy v Přerově – společnost Dopravní a logistická – tvrdí, že se snaží vyjít zaměstnancům vstříc.

„Nabízíme jim benefity, zaměstnanci mají možnost bezplatně cestovat autobusy naší společnosti, mají oproti zákonu zvýšené příplatky, například za práci o sobotách, a nad rámec zákona mají o pět dní dovolené více," konstatoval Tomáš Brada, jednatel společnosti Dopravní a logistická.

Po společných jednáních, která se uskutečnila od března do června tohoto roku, podle něj odborový svaz požádal ministerstvo práce a sociálních věcí o určení zprostředkovatele.

„Nyní naše společnost čeká na rozhodnutí ministerstva ve věci podaného rozkladu k danému rozhodnutí. Kolektivní vyjednávání za účasti zprostředkovatele prozatím neproběhlo," uzavřel.