Zástupci nově vzniklé iniciativy „Za naše děti proti spalovně“ uspořádali protestní pochod v den konání zastupitelstva, aby mohli předat konšelům výzvu k uspořádání referenda.

Na shromáždění, které se uskutečnilo na náměstí T. G. Masaryka, se sešla asi stovka lidí. Někteří s transparenty, odmítajícími spalovnu, jiní vybaveni dýchacími přístroji či píšťalkami.

Přestože pršelo, vyrazili rodiče do ulic i s malými dětmi. Chtěli tak upozornit, koho by se případné zhoršení kvality ovzduší nejvíce dotklo. Už teď totiž kvůli neúnosné dopravní situaci přibývá v ordinacích alergiků a astmatiků.

„Cílem našeho protestu je ukázat, že ne všichni Přerované souhlasí s vybudováním velkokapacitního zařízení. Nemyslíme si, že je to zcela bezproblémový projekt, který by byl spásou pro město Přerov. Zejména kvůli jeho ekologické zátěži,“ řekla jedna z iniciátorek pochodu Šárka Holubářová.

Protestní pochod proti spalovně v Přerově

„Jsem Přerovan a vidím, jak to naši radní vedou od desíti k pěti. Tato akce městu nic nepřináší. Pomůže jen teplárně, aby měla snazší provoz, ale že bude zhoršená doprava ve městě, to už nikoho nezajímá,“ vyjádřil svůj názor účastník pochodu Jiří Batlička.

Lidé si na náměstí vyslechli projevy řečníků a kolemjdoucí se mohli podepsat pod petici.

Poté se pochod za hlasitého pískání vydal z náměstí T. G. Masaryka Wilsonovou ulicí směrem na Horní náměstí ke klubu Teplo, kde se konalo jednání městského zastupitelstva.

Iniciátoři protestu předali primátorovi města výzvu k uspořádání místního referenda.

Protestní pochod proti spalovně v Přerově

Náměstek hejtmana: Pískají místo toho, aby se zeptali

Záměr kraje na výstavbu zařízení pro energetické využití odpadu se snažil obhájit náměstek olomouckého hejtmana Pavel Horák (KDU-ČSL).

„Mrzí mě, že Přerované spíše pískají píšťalkami, než aby se zeptali na věci, které je zajímají,“ posteskl si Pavel Horák.

„V případě rekonstrukce teplárny by došlo ke zlepšení životního prostředí a ovzduší. Obava z nárůstu dopravy je také lichá, existuje totiž obrovská šance celou stavbu podmínit dokončením dálničního obchvatu, a to by znamenalo pro Přerov zisk. To znamená, že všichni, kdo teď říkají opak, nemají rádi Přerov, ale spíše mu budou škodit,“ konstatoval.

Protestní pochod proti spalovně v Přerově

Debata byla bouřlivá

Debata zastupitelů byla bouřlivá a rodiče, kteří se jí v sále účastnili, reagovali na některé příspěvky aplausem. Nechyběly ale ani vzájemné výpady politiků.

„Je otázka budoucnosti, co s odpady. Je nutné něco udělat, protože se nesmí dál ukládat pod zem. Přečtěte si o tom něco a nevěřte falešným prorokům. Nepískejte, přemýšlejte,“ nabádal občany třeba zastupitel Michal Chromec . (Masarykova demokratická strana).

Protestní pochod proti spalovně v Přerově

Město dělá z lidí blbce

„Nevím, jestli kolega Chromec zahájil předvolební kampaň. Je zcela jasné, že spalování je jen jednou z možných technologií, jak likvidovat odpad. Necheme, aby byla spalovna v Přerově a byla prodána za dálnici. Ta tady měla být už dávno,“ reagoval na jeho slova zastupitel Vladimír Puchalský (SpP).

Zastupitel Richard Šlechta (SpP) šel ještě dál a vyjádřil obavu, že město „dělá z lidí blbce“.

Jinou obavu – ale z toho, aby „horký kandidát“ nakonec nevychladl, zase vyjádřil náměstek přerovského primátora Dušan Hluzín. (TOP 09). Podle něj může město promarnit jedinečnou šanci.

„Například pan starosta Mohelnice má o vybudování spalovny ve svém městě velký zájem,“ zmínil.

Protestní pochod proti spalovně v Přerově

Primátor: Jsem pro referendum

Primátor města Jiří Lajtoch (ČSSD) se vypsání referenda, které by vyjádřilo vůli lidu, nebrání.

„Jsem pro referendum, ať se v něm občané vyjádří. Ale počkejme, až budeme mít v ruce studii proveditelnosti. Ta bude hotová v srpnu a jsem pro, aby se k ní vyjádřilo už zářijové zastupitelstvo,“ konstatoval.

Zastupitelé nakonec přijali usnesení s dovětkem, že pokud studie proveditelnosti určí, že bude zařízení pro energetické využití odpadu právě v Přerově, předloží primátor města zastupitelstvu návrh na vyhlášení referenda.