Rondel nahradil frekventovanou křižovatku ulic Postřelmovské, ČSA a náměstí Osvobození. Ta se především v době ranní a odpolední dopravní špičky často ucpávala. Problémem bylo zejména odbočení z Postřelmovské ulice doleva směrem k nádraží, kdy řidiči často čekali dlouhé minuty ve frontě aut.

Řidiči si nový rondel pochvalují. „Určitě to pomohlo. Provoz je teď daleko plynulejší a určitě i bezpečnější. Jsem hlavně rád, že už skončily ty objížďky, protože ty byly nepříjemné. Rozkopané jsou totiž i ulice, kudy se toto místo dalo objet," řekl Patrik Dvořák.
Rondel měl být podle původních plánů hotový do konce října, stavba se ale dostala do skluzu. Dělníci totiž během prací objevili v zemi potrubí kanalizace, o kterém nikdo neměl ani tušení, že vede právě tudy.

„Při projektové přípravě se o této kanalizaci nevědělo, jelikož nebyla nikde vedená. Museli jsme tedy vyřešit také rekonstrukci tohoto potrubí, aby se nemusel nový kruhový objezd kvůli případné poruše brzy znovu rozkopávat," vysvětlil tehdy důvod zdržení starosta Zábřehu František John. Další komplikace způsobil střet přeložky plynovodu s telefonní šachtou.

Ve větším bezpečí jsou teď kromě řidičů i chodci. Široký přechod u papírnictví na náměstí Osvobození, který byl navíc těsně za autobusovou zastávkou, se posunul blíže ke středu křižovatky a ústí naproti budově městského úřadu. Stejně jako přechod u pošty je navíc osvětlený a rozdělený středovým ostrůvkem, což usnadňuje přecházení.

Tyto úpravy byly součástí rekonstrukce křižovatky. Město využilo stavebních prací a uzavírky a nechalo stejným způsobem upravit i přechod u kulturního domu.

Kvůli bezpečnosti je také vyvýšený středový kruh rondelu. Podle odborníků takové řešení přispívá k menšímu počtu dopravních nehod. Cílem je, aby řidiči sledovali provoz bezprostředně před sebou a zleva, a ne na druhé straně křižovatky.

Středový kruh už zdobí menší kameny i velký balvan z vápenky v nedalekém Vitošově. Na jaře sem přibudou květiny, které mají zvýšit estetickou úroveň místa. „Do středového kruhu necháme vysázet okrasné květiny, které budou symbolizovat podhůří Jeseníků. O výsadbu i následnou péči se postará Střední škola sociální péče a služeb," uvedl místostarosta Zábřehu Karel Crhonek, který má na starosti dopravu.

Stavba rondelu přišla na necelých sedmnáct milionů korun. Většinu peněz uhradí Olomoucký kraj, který je majitelem komunikací a na stavbu získal dotaci z Evropské unie. Město se podílí jen na nákladech na část rekonstrukce chodníků a přeložek inženýrských sítí.

Dalších 675 tisíc korun stál nový přechod u kulturního domu, který nebyl součástí rekonstrukce křižovatky. Město na něj získalo dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury, která pokryje tři čtvrtiny nákladů. Zbytek doplatí ze svého rozpočtu.
V Zábřehu ale stále pokračuje několik dalších uzavírek a dopravních omezení v různých částech města. Ty souvisejí s rozsáhlou výstavbou a rekonstrukcí kanalizace.

Aktuální dopravní omezení v ZábřehuKruhový objezd na křižovatce ulic ČSA, Postřelmovské a náměstí Osvobození v Zábřehu.Do 30. listopadu – omezení provozu v ulici Na Křtaltě
Do 1. prosince – částečná uzavírka Jiráskovy ulice mezi křižovatkami s ulicemi Sokolskou a Za Pivovarem
Do 10. prosince - úplná uzavírka ulice Rudolfa Pavlů, objízdná trasa ulicemi Káhlikova a Humenec
Do 15. prosince – omezení v Morávkově ulici směrem k Sušilově ulici
Do 15. prosince – úplná uzavírka části ulice 28. října po křižovatku s ulicí Spojovací
Do 15. prosince – úplná uzavírka ulic U Dráhy, Zelená a Příční
Do 15. prosince – částečná uzavírka Dlouhé ulice včetně omezení parkování u motelu
Do 16. prosince – omezení v křižovatce ulic Sokolská a Jiráskova, dopravu řídí semafory
Do 19. prosince – omezení provozu na Skaličce po křižovatku směrem na Ráječek
Do 19. prosince – úplná uzavírka ulice Pod Strání
Do 31. prosince - omezení provozu v Alšově ulici mezi křižovatkami s ulicemi Postřelmovskou a Mánesovou
Do 31. prosince – úplná uzavírka ulic Rudolfov a U Sázavy
Do 15. ledna - úplná uzavírka Jiráskovy ulice mezi křižovatkami s ulicemi Za Pivovarem a Na Farském, objízdná trasa vede ulicí Třebízského
Do 15. ledna – částečná uzavírka Třešňové ulice
Do 30. ledna – částečná uzavírka Křížkovského ulice
Do 15. února - úplná uzavírka ulice Dvorské mezi křižovatkami s ulicemi Valovou a Kozinovou, objízdná trasa přes náměstí Osvobození, Postřelmovskou a Bezručovu ulici
Do 29. června 2015 – úplná uzavírka části ulice Malá Strana