„V březnu zasedala komise pro posuzování projektů, v průběhu dubna už bychom měli znát výsledky,“ upřesnila mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová

Kolik bude revitalizace, která počítá s odbahněním rybníka, zpevněním břehů, úpravou porostu či s vybudováním ostrůvku ke hnízdění ptactva a dalších živočichů, stát, už vedení Prostějova ví.

„Celkové náklady se pohybují kolem deseti milionů korun,“ informovala náměstkyně primátora Ivana Hemerková s tím, že město žádá o finanční příspěvek z Operačního programu životního prostředí ve výši 5,2 milionu korun. Radní přitom doufají, že se jim podaří ve veřejné soutěži cenu úprav snížit.

Rybník bude chovným i nadále

Rybník v těsné blízkosti centra města má v nájmu prostějovský svaz rybářů, který jej využívá jako chovnou nádrž. Tuto funkci by měl plnit i po oživení, které by navíc mělo zlepšit životní podmínky řadě živočichů.

„Když před lety řešil ozdravění rybníka projektant, požadovali jsme, aby zůstal i po ukončení úprav chovným rybníkem. Věříme, že ho budeme moci i nadále využívat,“ nechal se slyšet hospodář svazu rybářů Pavel Kosek.

Oprava valu a výsadba zeleně

Rybník v Drozdovicích volá po opravách už léta. Ve špatném technickém stavu je především kamenné opevnění, které lemuje břehy po celém obvodu rybníka a na mnoha místech je už uvolněné.

„Opevnění je rozlámané, pod betonem jsou hluboké propadliny, které nejsou v trávě vidět a při zapadnutí může dojít k úrazu,“ varoval už před třemi lety tehdejší místostarosta Vlastimil Uchytil. Kompletní revitalizace počítá rovněž s výsadbou zeleně podél rybníka, která chybí především jižnímu a východnímu břehu.

Radnice přišla s projektem již v roce 2008, přičemž původně chtěla začít s úpravami už v roce 2009, aby využila vypuštění plumlovské přehrady. Dosud se jí však na uskutečnění záměru nepodařilo sehnat peníze. (ham)

SOUVISEJÍCÍ: Drozdovický rybník zažil výlov, na opravy čeká už několik let