„Je to znevážení práce profesionálních sochařů a podvod jak na autorech jednotlivých soch, tak na obyvatelích města. Proto s tímto postupem nesouhlasím a připravil jsem petici k zastavení tohoto počinu," uvedl Emil Adamec, který odstranění soch ze Smetanových sadů, jejich nenavrácení do něj a současný záměr města díla prodat označuje za „neuvěřitelnou drzost".

Souhlasí s ním Josef Dolívka, který v minulosti byl při zrodu například Wolkerova Prostějova a dlouhodobě se zajímá o kulturu ve městě a okolí.

„Město dělá s velkou slávou sympózium, pozve umělce a pak se na vše vykašle. Plastiky se jednou za dva roky musí ošetřit. Vedení města to ale nedělalo a tak jsou dnes zachované sochy pouze ve foyer nemocnice," řekl.

Doplnil také, co by účastníkům sympózia poradil. „Měli by na město být tvrdí, domluvit se a podat trestní oznámení," doplnil Josef Dolívka.

"Nechte sochy v parku"

Podle svých slov by si přála také Lesya Mazurova, aby místo v prodeji skončily sochy zpátky v parku.

„Je to škoda, že zde nejsou. Spíše jsem pro to, aby zůstaly nadále v parku. Na druhou stranu předpokládám, že pokud by je město prodalo, soukromník je nechá na veřejném místě pro okrasu," vyjádřila se žena.

Vedení prostějovského magistrátu se však brání. Podle něj jsou sochy ve špatném stavu, navíc na jejich obnovu by byly potřeba peníze.

„Ne všechny sochy byly udělané z kvalitního dřeva a údržba by stála peníze. Pokud ale vím, jsou zde dva typy smluv a v jednom z nich autoři darovali svá díla bezpodmínečně. Navíc některé sochy stále zdobí prostranství, například u knihovny," řekla náměstkyně primátora Alena Rašková.

„Na petici má ale právo samozřejmě každý," dodala.

Zámek ani muzeum další sochy nechtějí

Některá díla kromě jiných míst skončila také v Plumlovském zámku.

Do budoucna však podle kastelána Pavla Zástěry s dalšími nepočítají.

Stejně tak ředitel prostějovského muzea Daniel Zádrapa sdělil, že se o převzetí některých soch do sbírek muzea neuvažovalo.

„Díla, která jsou určená k prodeji, jsou zpravidla ve špatném stavu. Muselo by se do nich investovat, aby se dala do pořádku," vysvětlil ředitel Muzea a galerie Prostějov.

VÍCE: 
Jestli sochu prodáte, zaplatíte mi 300 tisíc, vzkazuje umělec městu

Sochy na prodej. Prostějovská radnice se zbavuje originálních děl