Původní termín, do kdy měl být rondel hotový, byl posledního října. Práce ale nabraly skluz. Dělníci totiž během prací objevili v zemi potrubí kanalizace, o kterém nikdo neměl ani tušení, že vede právě tudy.

„Při projektové přípravě se o této kanalizaci nevědělo, jelikož nebyla nikde vedená. Museli jsme tedy vyřešit také rekonstrukci tohoto potrubí, aby se nemusel nový kruhový objezd kvůli případné poruše brzy znovu rozkopávat," vysvětlil důvod zdržení starosta Zábřehu František John. Další komplikace způsobil střet přeložky plynovodu s telefonní šachtou.

Nový termín kolaudace je 18. listopadu. Řidiči už se na kruhový objezd těší. „Už aby to bylo hotové. To místo se teď špatně objíždí, protože i okolní ulice jsou rozkopané. Mnohdy nechám auto radši stát u stadionu a dojdu do centra pěšky. Je to většinou rychlejší a nemusím hledat místo k zaparkování, protože na několika ulicích je teď zákaz stání," řekl řidič Jiří Musílek.

Kruhový objezd má především přispět k větší bezpečnosti a plynulosti dopravy. Dříve totiž bylo na frekventované křižovatce často problémem odbočit doleva, zejména z Postřelmovské ulice směrem k nádraží. V ranní a odpolední špičce se zde řidiči často zdrželi dlouhé minuty. Pomůže ale také ke zklidnění dopravy, zmírnění hluku a snížení emisí.

V současné době se už jasně rýsuje budoucí podoba rondelu. Od soboty 8. listopadu by dělníci měli začít pokládat asfalt. Už teď je jasně vidět, že střed okružní křižovatky bude vyvýšený. Podle odborníků takové řešení přispívá k menšímu počtu dopravních nehod.

Estetickou úroveň křižovatky podpoří květinová výzdoba. „Do středového kruhu necháme vysázet okrasné květiny, které mají symbolizovat podhůří Jeseníků. Vše pak doplní kameny z vápenky z Vitošova. O výsadbu i následnou péči se postará Střední škola sociální péče a služeb," sdělil místostarosta Zábřehu Karel Crhonek, který má na starosti dopravu.

Ve větším bezpečí budou i chodci. Široký přechod u papírnictví poblíž gymnázia, který navíc vedl v těsném sousedství autobusových zastávek, se přesune blíž ke středu křižovatky a vyústí mezi budovou městského úřadu a radnice.

Pro usnadnění přecházení bude mít uprostřed dělicí ostrůvek a bude bezbariérový, stejně jako nový přechod u kulturního domu, který město nechalo vybudovat spolu s rekonstrukcí křižovatky, i když původně její součástí nebyl.

Radnici se ale podařilo získat dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury ve výší 675 tisíc korun, díky níž pokryje tři čtvrtiny nákladů. Zbytek peněz přidá ze svého rozpočtu. Přechodu u kulturního domu má být hotový současně s kruhovým objezdem.

Samotná rekonstrukce křižovatky bude stát necelých sedmnáct milionů korun. Většinu peněz uhradí Olomoucký kraj, který je majitelem komunikací, s využitím dotace z Evropské unie. Město pak zaplatí jen část rekonstrukce chodníků a přeložek inženýrských sítí.