Uchazeči o zaměstnání z Hanušovic a okolí mířili ve středu 13. dubna do pivovarské restaurace. Byl mezi nimi Michal Jurásek, který v ZKL pracoval deset let.

„Na práci jsem se byl ptát v Helle v Mohelnici a v MEPu Postřelmov. Jedu ještě do automobilky TPCA," řekl muž středního věku.

Středeční náborovou akci pořádala personální společnost Safa Czech Republic.

„Máme provozovny na Moravě s možností ubytování, hledáme i firmy v okolí. V jednání jsou společnosti v České Třebové nebo v Postřelmově. Nabízíme práci vesměs v dělnických profesích. Umístit můžeme klidně sto i dvě stě lidí," řekla Naďa Sálová z firmy Safa.

Možnost svážení?

Profesní struktura propouštěných pracovníků potenciálním zaměstnavatelům vyhovuje.

„Problém spíše je, že někteří místní lidé mají rodiny a nechtějí jezdit a být ubytováni daleko. Proto jednáme i s firmami v regionu. Pokud bychom našli větší počet lidí, byli bychom je schopni i svážet," dodala Naďa Sálová s tím, že v náborech v okolí Hanušovic budou pokračovat.

Hanušovický strojírenský podnik ZKL již nahlásil hromadné propouštění. To by se mohlo týkat až pěti stovek lidí. Při tomto počtu by to bylo největší propouštění na Hanušovicku za nejméně posledních deset let.

Na hanušovické pobočce úřadu práce se už hlásí první propuštění.

„Jsou to lidé, kteří měli smlouvy na dobu určitou nebo byli ve zkušební době. Jsou to spíše jednotlivci, v průměru zhruba jeden denně," řekl vedoucí pobočky úřadu práce v Hanušovicích Pavel Rulíšek.

Uplatnění mají, ale jinde

Hanušovicko patří dlouhodobě k regionům s nejvyšší nezaměstnaností v Olomouckém kraji. Výhodou pro propouštěné lidi je, že pracovali ve strojírenství. Po zaměstnancích v tomto oboru je celorepublikově velká poptávka.

„Myslím, že ti lidé mají dobrou šanci práci najít, samozřejmě ne tady v Hanušovicích," poznamenal Pavel Rulíšek.

Uplatnění tak mohou najít v technických firmách v Mohelnici, Šumperku či Králíkách. „Ozývají se nám firmy až z Prostějova nebo Olomouce. Záleží na tom, co lidem nabídnou, jak jim budou kompenzovat dojíždění. Zda jim nabídnou ubytovnu nebo příspěvek na dopravu," doplnil Pavel Rulíšek.

Pokud si propuštění najdou práci mimo své bydliště, mohou požádat úřad práce o příspěvek na dojíždění. Úřad jej pilotně poskytuje v pěti krajích včetně Olomouckého. O peníze mohou požádat lidé, kteří jsou bez práce déle než dvanáct měsíců či o ni přišli v důsledku hromadného propouštění.

„Zároveň musí nový zaměstnavatel uzavřít se zaměstnancem pracovní poměr na dobu neurčitou nebo na dobu určitou delší než dvanáct měsíců," doplnila mluvčí Úřadu práce České republiky Kateřina Beránková.

Díky insolvenci lidé získají dlužné mzdyNa přelomu března a dubna bylo s firmou Technic Tube (dříve ZKL Hanušovice) zahájeno insolvenční řízení. Během čtrnácti dnů přihlásilo své pohledávky sedmnáct věřitelů, a to v celkové výši bezmála sedmnáct milionů korun. Podání insolvenčního návrhu otevřelo cestu k tomu, aby úřad práce vyplatil zaměstnancům mzdy, které jim firma dluží. Pracovníci musí úřadu prokázat dobu trvání pracovního poměru. Od státu mohou získat náhradu až za tři měsíční platy.