Muž v Jeseníkách lyžoval s přítelkyní. Ta byla svědkem nehody a událost okamžitě nahlásila dispečerům horské služby.

„Muž nejevil známky života. Ihned jsme zahájili jeho resuscitaci a požádali o spolupráci i Leteckou záchrannou službu z Olomouce," záchranář Horské služby Jeseníky Vítězslav Kaller, který u nehody zasahoval.

Záchranáři muže resuscitovali i během transportu k místu přistání vrtulníku. Tam si zraněného převzal lékař a vzápětí konstatoval smrt.

Muž pravděpodobně na následky vážných zranění zemřel ihned po nárazu do stromu.

Podle horských záchranářů mrtvý muž neměl ochrannou přilbu, lyžoval pouze v čepici.

„Je samozřejmě otázka, zda by mu přilba pomohla, ale tak se ptát nelze. Používání ochranné přilby považujeme za absolutní nutnost, stejně jako přizpůsobení rychlosti stavu a povrchu sjezdové trati," varoval náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

První letošní úmrtí

V Jeseníkách nyní na sjezdovkách leží technických sníh. Po ránu bývá zledovatělý, během dne povolí.

„Vlivem toho lyžaři jezdí mnohem vyšší rychlostí než na normálním sněhu," popsal situaci Vítězslav Kaller.

Úmrtí v Koutech je v letošním roce prvním smrtelným úrazem na sjezdovkách v Jeseníkách. Loni horští záchranáři neřešili žádný takový případ. Podíl na tom měla mírná zima, kdy některá střediska nebyla vůbec v provozu. Záchranáři tak vyjížděli k daleko menšímu počtu úrazů.

V roce 2012 se zabil lyžař na svahu v areálu Miroslav v Lipové-lázních poté, co narazil do sloupu lanovky. Mrtvého muže našli týž rok lyžaři na černé sjezdovce v Dolní Moravě.