Práce na demolici komínu uprostřed areálu přerovské Prechezy zajišťoval střelmistr Jan Výmola, který se této náročné profesi věnuje už pětatřicet let. Jak zajistit, aby komín dopadl na předem určené místo?

„Pozná se to ve chvíli, kdy se dá komín do pohybu. Když dojde k nějakému drcení, můžeme předpokládat, že nabere jiný směr. Všechno je ale otázka metodiky a zkušeností, " vysvětlil.

Odstřel komínů je podle něj problematický.

„Stojí takzvaně na kuří nožce a je tam zbyteček zdiva, do kterého nevidíte. Nedovedeme ho zrentgenovat, nemáme tomograf. Mohou tam být třeba anomálie v pevnosti zdiva," nastínil.

Odstřel komínu v areálu přerovské chemičky

Odstřel komínu přerovské chemičky. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Při destrukci podle něj střelmistr musí uvažovat jinak, než projektant nebo konstruktér objektu či budovy.

„Musíme tam navodit jiné napětí a síly, máme tedy takové trochu zvrácené myšlení," doplnil střelmistr, jenž během dlouholeté praxe prováděl celou řadu demolic objektů v republice.

Zdroj: DENÍK/Jiří Kopáč

122 kusů náloží, 10 kilo trhaviny

Příprava odstřelu komínu zabrala několik dní a firma, která prováděla práce, potřebovala k demolici 122 kusů náloží a deset kilogramů trhaviny.

„S přípravami jsme začali už v pondělí. Nejprve se vytvořily otvory, pak se dovnitř naládovaly výbušniny a natáhly rozbušky. Navrtaná byla asi stovka děr," upřesnil Rostislav Pechál, vedoucí provozu vodního hospodářství přerovské chemičky.

Podle mluvčí Prechezy Aleny Okáčové komín v minulosti sloužil k odvodu spalin z linky sušení průmyslového sádrovce.

„Ta byla odstavena v roce 1993, a od té doby probíhá postupná likvidace objektu, protože jej nevyužíváme," zmínila.

Odstranění komínu je poslední etapou této likvidace.

„Komín byl vysoký 65 metrů, průměr ve spodní části měl šest metrů, u hlavy čtyři metry. Byl zhotovený z betonových tvárnic Z, do dutin mezi žebra byla vložena ocelová výztuž a zalitá betonem," upřesnila mluvčí.